Materiał Partnera

Cechy dobrego stomatologa

Cechy dobrego stomatologa
Stres, związany z wizytą u dentysty, może zniwelować… sam lekarz. Dobry stomatolog bowiem nie tylko będzie doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie, ale również, a być może przede wszystkim, specjalistą z właściwym podejściem do pacjenta. W sposób jasny oraz komunikatywny opisze przebieg wizyty oraz wytłumaczy, jakie zabiegi czekają nas na dentystycznym fotelu, dzięki czemu odczuwany stres będzie nieco mniejszy.


Wizyta u stomatologa kojarzy się nam ze stresem i nieprzyjemnymi wrażeniami. Nieraz zdarza się, że wiąże się z bólem lub odczuciem poważnego dyskomfortu. Dlatego tak ważnym jest, aby, w poszukiwaniu gabinetu dentystycznego, zwracać uwagę na podejście lekarza do pacjenta i szukać dobrego stomatologa. Dobrego, czyli jakiego?

Wiedza i kompetencje

Dobry stomatolog to taki, który może pochwalić się szeroką wiedzą, zarówno praktyczną jak i teoretyczną, dużymi kompetencjami oraz doświadczeniem. Dyplom ukończenia wyższej uczelni to podstawa, niemniej ważne są jednak odbywane dodatkowe kursy, seminaria, szkolenia oraz zdobywanie certyfikatów, które poświadczą jego umiejętności. Stomatologia to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi medycyny; dobry dentysta powinien być na bieżąco zarówno z najnowszymi metodami leczenia, wynikami różnego rodzaju badań, jak i z nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w tej dziedzinie. Powinien potrafić obsługiwać wprowadzane na rynek urządzenia, a także być zaznajomionym z najnowszymi, często bezinwazyjnymi, metodami znieczulania pacjenta. Szczególnie polecanym gabinetem dentystycznym, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem, a także świadczącym kompleksowe usługi, związane z dbaniem o zęby, oferuje klinika dentystyczna Idental Clinique.  

Komunikatywność i empatia

Wiedza to jedno, natomiast umiejętność jej przekazania to druga, niemniej ważna cecha dobrego stomatologa. Jeśli wiemy, co nas będzie czekało na dentystycznym fotelu, będziemy mniej stresowali się przebiegiem wizyty. Specjalista zatem będzie potrafił nam w sposób jasny, zrozumiały oraz obrazowy przedstawić proces leczenia i opowiedzieć o jego poszczególnych etapach. Równie ważna będzie empatia oraz wyrozumiałość. Dobry stomatolog jest całkowicie skupiony na pacjencie i stara się stworzyć mu jak najbardziej komfortowe warunki leczenia. Kontrolne pytania, dotyczące natężenia bólu, uważność oraz delikatność powinny stanowić integralną część każdej wizyty.

Skuteczność

Kolejną cechą dobrego dentysty będzie skuteczność prowadzonego leczenia. Aby jednak osiągnąć pozytywne rezultaty, nie wystarczy sprawne leczenie. Potrzebna jest właściwa diagnoza, którą dobry dentysta postawi na podstawie rzetelnie przeprowadzonych badań lub konsultacji z innymi specjalistami.

Przebieg wizyty u stomatologa zależy od kompetencji lekarza, szukajmy zatem dobrego, życzliwego i empatycznego stomatologa. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz