Artykuł sponsorowany

Zabiegi stomatologiczne, które pomagają zachować zdrowe zęby

Zabiegi stomatologiczne, które pomagają zachować zdrowe zęby

Profilaktyka stomatologiczna jest obecnie bardzo popularna, a na odpowiednią pielęgnację zębów zwraca uwagę każdy lekarz dentysta. Codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie płynami antyseptycznymi są niezbędne do powstrzymania próchnicy. Nie zawsze jednak wystarczają, dlatego raz na kilka miesięcy warto skorzystać z profilaktycznych zabiegów w gabinecie stomatologicznym.

Osady nazębne przyczyną rozwoju próchnicy

Nie jest tajemnicą, że do rozwoju chorób zębów, a w szczególności próchnicy, przyczynia się brak ich odpowiedniej higieny. Spożywane każdego dnia pokarmy i napoje z dużą zawartością cukrów pozostawiają osady zarówno na zębach, jak i dziąsłach oraz w szczelinach między zębami. Są one idealną pożywką dla bakterii, które powodują zmiany próchnicze. Codzienne mycie zębów dobrze dobraną pastą nie zawsze gwarantuje usunięcie tych osadów z każdej szpary.

Czyszczenie uzębienia można porównać do sprzątania domu przy pomocy szczotki i mopa. Dostanie się do narożników pod meblami czy szczelin między deskami podłogowymi jest niezwykle trudne. W przypadku podłogi bywa pomocne czyszczenie strumieniem pary lub ręczne usuwanie zabrudzeń. A jak to wygląda, gdy chodzi o zęby? Dbanie o ich Higienę w warunkach domowych mogą wspomagać profilaktyczne zabiegi stomatologiczne wykonywane w profesjonalnym gabinecie. Zaliczają się do nich: scaling, piaskowanie oraz polerowanie.

Profesjonalne usuwanie kamienia i osadów nazębnych

Zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym są nie tylko skuteczniejsze, ale też wykonywane przez profesjonalistę. Stanowi to gwarancję, że stan uzębienia został oceniony fachowo, a wszelkie zagrożenia na pewno zostały wyeliminowane. Gabinety Lekarskie Wołowiec oferują standardowe zabiegi profilaktyczne, które stosuje się w stomatologii estetycznej i profilaktyce stomatologicznej.

  • Scaling –to zabieg, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy urządzenia zwanego skalerem. Przyrząd z chłodzeniem wodnym emituje fale ultradźwiękowe, które powodują kruszenie kamienia. Zabieg jest bezbolesny, ale dla pewności może być wykonany w znieczuleniu miejscowym.

  • Piaskowanie – polega na szlifowaniu powierzchni szkliwa strumieniem powietrza, wody oraz drobnoziarnistej substancji ściernej, która najczęściej jest mieszaniną piasku i węglanu wapnia. Nie powoduje ona rysowania szkliwa, ale usuwa z jego powierzchni wszelkie przebarwienia od kawy, herbaty, czerwonego wina czy tytoniu. Piaskowanie nie tylko czyści zęby, ale też rozjaśnia je.

  • Polerowanie – to zabieg wykonywany po piaskowaniu. Jego celem jest wygładzenie powierzchni szkliwa, co nie tylko poprawia estetykę zębów, ale również chroni je przed wnikaniem w mikroskopijne pory kolejnych osadów.

  • Fluoryzacja – pokrywanie powierzchni szkliwa preparatami z dodatkiem fluoru lub hydroksyapatytu jest wykonywane po zabiegu piaskowania. Jego celem jest wzmocnienie struktury szkliwa, zębów i ochrona przed próchnicą. Stosowanie tych środków jest kwestią indywidualną, a decyzję podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu uzębienia.

Wśród polecanych zabiegów ochronnych i profilaktycznych w stomatologii znajduje się również lakowanie i lakierowanie zębów oraz nakładanie płynnego szkliwa. Każdy dentysta udziela również profesjonalnego instruktażu, jak prawidłowo czyścić żeby, aby opóźnić atak próchnicy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz