Artykuł sponsorowany

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach stomatologii ogólnej?

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach stomatologii ogólnej?

Stomatologia ogólna, jak sama nazwa wskazuje, jest najbardziej podstawową dziedziną stomatologii. Specjalizujący się w niej lekarze dentyści zajmują się leczeniem oraz profilaktyką chorób zębów i przyzębia. To właśnie do gabinetu stomatologii ogólnej udajemy się na okresowe wizyty kontrolne oraz w sytuacjach, w których odczuwamy silny ból zęba. Czym dokładnie zajmuje się stomatolog ogólny?

Wizyty kontrolne

Lekarz specjalizujący się w stomatologii ogólnej (zwanej także stomatologią zachowawczą) większość swojego dnia pracy spędza na przyjmowaniu pacjentów, którzy zgłaszają się na wizyty kontrolne. W trakcie wizyty dentysta dokładnie sprawdza stan każdego zęba oraz patrzy czy nigdzie nie ma śladów rozwijającej się próchnicy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Super Dent w Warszawie: Regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym jest szalenie ważne, jeżeli chcemy mieć pewność, że przeprowadzane każdego dnia zabiegi higieniczne są w pełni skuteczne i naszym zębom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.  Tylko dentysta ma bowiem możliwość dokładnego obejrzenia każdego zęba i nawet jeżeli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku nie oznacza to, że na którymś zębie nie zaczyna się rozwijać próchnica, albo już nie doszło do powstania ubytku.

Leczenie choroby próchnicowej zębów

Jeżeli w trakcie badania stomatolog zauważy na zębie próchnicę, od razu przystępuje do jej leczenia.

Generalnie rozróżnia się 3 charakterystyczne etapy rozwoju próchnicy.

 Na początku jest ona widoczna na zębie jedynie w postaci niewielkiego odwapnienia z białymi lub ciemnymi plamkami. W takich przypadkach wystarczy wykonać zabieg remineralizacji który polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchnię zęba i zabezpieczeniu  je specjalnym preparatem z fluorem.

Następny etap choroby próchnicowej, to już powstanie w zębie ubytku. W tej sytuacji niezbędne jest już mechaniczne opracowanie zwane potocznie borowaniem mające na celu dokładne wyczyszczenia  ubytku. Następnie  opracowany ubytek wypełnienia się  go plombą.

Ostatni etap zaawansowania próchnicy jest wtedy, kiedy bakterie poradziły sobie już zębiną i dotarły do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Wtedy pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologii zachowawczej już z silnym bólem i aby wyleczyć ząb i zapobiec konieczności jego usunięcia niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego.

Profilaktyka chorób zębów

Oprócz leczenia skutków próchnicy, stomatologia ogólna zajmuje się również ich profilaktyką. W tym celu w trakcie wizyty kontrolnej stomatolog może wykonać kilka zabiegów mających na celu dokładne wyczyszczenie zębów z osiadającej na nich płytki nazębnej (piaskowanie zębów), kamienia nazębnego (skaling), a także ich dodatkowe zabezpieczenie przez rozwojem próchnicy (w tym celu można wykonać fluoryzację  oraz lakowanie bruzd). Wybór konkretnych zabiegów profilaktycznych zależy od lekarza stomatologa, który po wykonaniu badania dokładnie wie, co będzie dla nas najkorzystniejsze. 

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz