Alergia na nikiel. Czego unikać?

Alergia na nikiel. Czego unikać?

Alergia na nikiel występuje bardzo często. W takiej sytuacji najlepiej unikać kontaktu z przedmiotami lub pożywieniem, które zawierają w sobie ten pierwiastek chemiczny. Przeczytaj, co to jest nikiel. Dowiedz się, czym objawia się alergia na nikiel, jak ją leczyć i jakie testy wykonać, aby zdiagnozować uczulenie. Sprawdź, czy możesz mieć ten rodzaj alergii.

Strony www Strony www

Co to jest nikiel?

Nikiel to pierwiastek chemiczny o symbolu Ni i liczbie atomowej 28. Obok żelaza, krzemu, tlenie i magnezie jest to najczęściej występujący pierwiastek chemiczny. Obserwacje wskazują na to, że odgrywa on ważną rolę w metabolizmie człowieka.

Nikiel możemy spotkać w biżuterii, guzikach, haftkach, klamrach pasku, monetach, kluczach, sztućcach, pigmentach, szminkach, oprawkach okularów, detergentach, okuciach stolarskich. Nikiel obecny jest także w rozrusznikach serca, protezach stomatologicznych, endoprotezach oraz gwoździach i śrubach ortopedycznych. Należy zatem pamiętać, że alergia na ten pierwiastek może powodować odrzucanie implantów.

Pierwiastek ten obecny jest także w wielu produktach spożywczych. Wśród nich znajduje się woda pitna, margaryna, soja, kukurydza, kapusta, proszek do prania oraz warzywa i owoce – szczególnie te hodowane w okolicach fabryk.

Kiedy pojawia się alergia na nikiel?

Najbardziej narażone na wystąpienie alergii na nikiel są osoby, które noszą biżuterię, w której znajduje się ten pierwiastek. Czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia alergii, jest palenie papierosów. Nie wiadomo czy czynniki genetyczne mają wpływ na rozwój alergii.

Jakie są objawy alergii na nikiel?

U osoby, która jest uczulona na nikiel, może dojść do zapalenia spojówek, zapalenia śluzówki nosa,  astmy oraz zapalenia skóry. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, należy zgłosić się do alergologa. Najpierw przeprowadzi on wywiad z pacjentem.

Najbardziej typowym objawem alergii na nikiel jest wysypka, która powstała w miejscach, w których występował długotrwały kontakt z metalem. Aby potwierdzić tego typu alergię, wykonuje się test płatkowy. Przy pomocy hipoalergicznego plastra  nakłada się na skórę pleców alergeny i pozostawia na dwie doby. Po tym czasie ocenia się reakcje skóry.

Istnieje także możliwość zbadania, czy w danym przedmiocie znajduje się nikiel – test z dwumetyloglioksymem. W obecności wolnych jonów niklu dwumetyloglioksym tworzy sól o czerwonej barwie.

Jak leczyć alergię na nikiel?

W przypadku każdej alergii najlepiej jest unikać alergenu, czyli tego, co ją powoduje – przeczytaj, jak rozpoznać i leczyć alergie. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Przedmioty, które zawierają nikiel, warto podmienić na plastikowe zamienniki.

Nie istnieje jednak żadna kompleksowa metoda leczenia uczulenia na nikiel. Można jednak złagodzić objawy. Doraźnie stosuje się maści i kremy – które są bardzo skuteczne. Najczęściej alergia da objawy, jeżeli będziemy nosić na sobie rzeczy, które mają ten pierwiastek.

Pożywienie z niklem często nie daje objawów alergii, ale jeżeli ma się alergię, warto go unikać. Należy pamiętać, że najmniejszą zawartość niklu mają produkty pochodzenia zwierzęcego, jego przetwory oraz produkty mleczne.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz