Artykuł sponsorowany

Na czym polegają testy alergiczne?

Na czym polegają testy alergiczne?

U pacjentów, u których występują systematyczne objawy o niepotwierdzonej przyczynie wykonuje się testy alergiczne. Alergolog może zalecić m.in. testy skórne takie jak testy płatkowe, punktowe, śródskórne lub testy z krwi bądź prowokacyjne. Na czym konkretnie polegają te badania i czy na wyniki zawsze należy czekać kilka dni? Dowiedz się, czemu warto z nich skorzystać oraz jakie alergie można dzięki nim zdiagnozować.

 Alergie: Testy alergiczne – rodzaje

 Testy alergiczne mogą mieć różne rodzaje, jednak najczęściej wykonywane są testy skórne. Alergolog zaleca je zazwyczaj wtedy, gdy podejrzewa alergię wziewną lub pokarmową. Testy skórne mogą mieć kilka typów – pierwszym z nich jest test punktowy. W ich trakcie specjalista nakłada na skórę przedramienia alergen, a następnie nacina ją. Wynikiem badania jest reakcja alergiczna (np. w postaci bąbla) lub jej brak, co następuje ok. 20 minut po nałożeniu alergenu na skórę. Innym rodzajem testów alergicznych, które może zlecić alergolog są testy płatkowe, które polegają na naklejeniu na plecy pacjenta plastrów z alergenami. Następnie w określonych odstępach czasowych np. co kilka dni, testy są odczytywane i specjalista sprawdza, czy wystąpiła reakcja alergiczna taka jak rumień. Ta metoda sprawdza się najlepiej w badaniu alergii kontaktowej. Testy alergiczne wykonywane np. gabinecie alergologa dr Maurycego Piotrowskiego z Poznania to również testy śródskórne, na które decyduje się, gdy pozostałe rodzaje nie dały jednoznacznych wyników. Podczas ich wykonywania alergolog za pomocą strzykawki wprowadza antygeny pod skórę i sprawdza reakcję alergiczną pacjenta. Ponadto, w gabinecie alergologa można wykonać również mniej popularne – tzw. testy z krwi oraz testy prowokacyjne.

 Kto powinien zrobić testy alergiczne?

 Należy podkreślić, że alergie mogą mieć różne objawy, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych symptomów, które powtarzają się, niezależnie od tego, czy występują systematycznie, czy tylko sporadycznie. Testy alergiczne powinny wykonać osoby, u których regularnie pojawia się katar, kaszel, świąd, kichanie itp., gdyż może to wskazywać na alergie wziewne. Warto również podkreślić, że alergeny mogą powodować także objawy takie jak zapalenie spojówek, nudności i wymioty, bóle głowy, wysypkę, duszności, biegunkę itp., dlatego również osoby z tego typu, nawracającymi objawami, powinny wykonać testy alergiczne. Wizyta u alergologa niejednokrotnie pozwala poprawić jakość życia, gdyż świadomość, które alergeny prowadzą do reakcji alergicznej pozwala ich unikać i tym samym umożliwia uniknięcie uciążliwych objawów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz