Artykuł sponsorowany

Alergie krzyżowe - czym są i jak je leczyć, podpowiadają specjaliści z Alergomed1 NZOZ

Alergie krzyżowe - czym są i jak je leczyć, podpowiadają specjaliści z Alergomed1 NZOZ

Alergie to dolegliwości, które trapią ogromną liczbę osób na całym świecie. Nie należy przy tym zapominać, że reakcje alergiczne może wywoływać wiele substancji, przy czym niektóre z nich mają podobną strukturę budowy cząsteczki, co sprawia że jeśli dana substancja uczula to inna, o podobnej budowie, prawdopodobnie także będzie uczulała, w wyniku czego powstają tzw. alergie krzyżowe, których leczenie wymaga konsultacji ze specjalistami, takimi jak lekarze alergolodzy z Alergomed1 NZOZ.

Kilka słów o alergiach krzyżowych

Pojęcia „alergia krzyżowa” lub „reakcja krzyżowa” dość często słyszą pacjenci z różnego rodzaju uczuleniami, którzy odwiedzają poradnie alergologiczne, takie jak Alergomed1 NZOZ, gdzie lekarze specjaliści oferują kompleksowe świadczenie usług z zakresu alergologii.
W przypadku reakcji krzyżowej dochodzi do niej z powodu pokrewieństwa biochemicznego różnych substancji, a co za tym idzie alergenami wywołującymi niepożądane reakcje są substancje podobne do siebie pod względem budowy, gdzie dodatkowo nie ma tu znaczenia, czy są to alergeny pokarmowe, wziewne czy kontaktowe. W związku z tym niektóre pokarmy zawierają podobne cząsteczki uczulające co rośliny, mikroorganizmy lub zwierzęta. Niemniej jednak najczęściej reakcje krzyżowe występują między pyłkami roślin, a owocami i warzywami lub innymi pokarmami, gdzie np. osoby uczulone na pyłki brzozy muszą jednocześnie uważać na jabłka, a niekiedy także na gruszki czy owoce pestkowe.         
Należy przy tym pamiętać również, że z alergiami krzyżowymi do specjalistów z Alergomed1 NZOZ, trafiają zazwyczaj starsze dzieci i osoby dorosłe, co wynika z faktu, że alergia tego typu pojawia się często dopiero w okresie dojrzewania. Nie należy jednak zapominać, że jeśli u małego dziecka pojawi się uczulenie na pyłki lub sierść zwierząt, to po jakimś czasie może u niego wystąpić też alergia na konkretne pokarmy (warzywa, owoce itp.).        

Alergie krzyżowe w rękach specjalistów z Alergomed1 NZOZ   

Alergie krzyżową diagnozuje lekarz alergolog na podstawie obserwacji objawów pacjenta, wspierając się wynikami badań, przy czym do typowych objawów zaliczyć należy:

  • problemy układu oddechowego - katar, nieżyt nosa, kaszel, obrzęk krtani, duszności,

  • łzawienie oczu, zapalenie spojówek,

  • problemy żołądkowe - bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, nudności i wymioty,

  • reakcje skórne - wysypka alergiczna, świąd, rumień,

  • w skrajnych przypadkach np. wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku alergii krzyżowych może pojawić się również zespół alergii jamy ustnej objawiający się pieczeniem i swędzeniem wewnątrz ust, gdzie dodatkowo możliwy jest także obrzęk i świąd języka oraz chrypka. Diagnozowanie reakcji krzyżowych nie należy do najłatwiejszych, dlatego też zarówno specjaliści z Alergomed1 NZOZ, jak i inni lekarze zlecają zazwyczaj przeprowadzenie szeregu badań i testów diagnostycznych, gdzie do najczęściej wykonywanych należą testy skórne lub płatkowe, próby doustne pod nadzorem lekarza, badania krwi pod kątem IgE, immunobloting, immunoelektrofereza krzyżowa lub test zahamowania RAST.  

Pozytywne wyniki testów oznaczające, że w organizmie zdiagnozowano tego typu reakcje, podobnie jak w przypadku innych schorzeń związanych z uczuleniami, wymaga podjęcia odpowiednich działań, gdzie lekarze alergolodzy, w tym także specjaliści z poradni alergologicznej Alergomed1 NZOZ, mogą zastosować zróżnicowane metody walki z reakcjami krzyżowymi, przy czym najczęściej stosuje się:

  • leczenie farmakologiczne – lekami antyhistaminowymi, blokującymi aktywność histaminy (substancji pośredniczącej w przebiegu reakcji alergicznej),

  • dieta eliminacyjna i unikanie kontaktu z danym alergenem, gdzie korzystać można również na specjalnych tabel alergenów wywołujących alergie krzyżowe,

  •  immunoterapia swoista, czyli tzw. odczulanie, oferowane również przez lekarzy
    z
    Alergomed1 NZOZ - kiedy to pacjentowi aplikowane są niskie dawki alergenu, tak by organizm stopniowo uodpornił się na jego działanie i nie wytwarzał antygenów.

Alergie krzyżowe to specyficzna i niezwykle kłopotliwa, a niekiedy wręcz niebezpieczna dolegliwość. Dlatego też nie wolno bagatelizować żadnych objawów alergicznych i konsultować je ze specjalistami z Alergomed1 NZOZ lub innymi alergologami.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz