Jak rozpoznać i leczyć alergię?

Jak rozpoznać i leczyć alergię?

Wiosna i lato to czas szczególnie nielubiany przez alergików. Osoby, które mają alergie na pyłki, muszą w tym czasie zmierzyć z nieprzyjemnymi objawami. Dokucza ci katar, masz napady kichania lub łzawienie oczu? Przeczytaj, jak sobie z tym poradzić. Dowiedz się, jakie są rodzaje alergii i jak rozpoznać pierwsze objawy. Sprawdź, jak leczyć alergię.

Jakie są rodzaje alergii?

Najczęściej uczulają nas pyłki roślin, sierść zwierząt lub kurz. Dzisiaj coraz więcej osób skarży się na alergie pokarmowe na orzechy czy cytrusy. Dokuczają nam też alergie skórne spowodowane używaniem konkretnych kosmetyków lub przyjmowaniem leków.

Alergie można podzielić na całoroczne i sezonowe. Alergeny dla osób zdrowych są obojętne, natomiast u chorych wywołują niewłaściwą reakcję ze strony układy odpornościowego. Niestety dolegliwość ta dotyka dziś coraz więcej osób.

Jednym z rodzajów alergii jest ostry katar alergiczny, określany także jako katar sienny, który dokucza nam głównie wiosną i latem. Alergia na pyłki objawia się sezonowo, szczególnie w okresie od marca do września. Charakterystyczne objawy to swędzenie nosa, napady kichania, wodnisty katar czy pieczenie i łzawienie oczu. Katar może jednak dokuczać przez cały rok, niezależnie od sezonu. Wówczas przyczyną jest alergia na roztocza lub sierść kota czy psa. 

Innym rodzajem alergii są alergie skórne w postaci pokrzywki, wysypki lub obrzęku. Pojawiające się na skórze bąble swędzą lub pieką. Przyczyną jest zwykle uczulenie na składniki zawarte w kosmetykach czy lekach, niektóre materiały lub ukąszenie owadów.   

Wiele osób dotyczy również alergia pokarmowa, która najczęściej objawia się już w dzieciństwie. Najwięcej osób jest uczulonych na mleko krowie, gluten, ryby, jajka, owoce, a także orzechy.

Najbardziej niebezpiecznym rodzajem reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny. Pojawia się gwałtownie np. po zjedzeniu produktu lub przyjęciu leków, na które osoba jest uczulona. Wówczas odczuwany jest ogólny niepokój, pojawiają się zawroty głowy, wymioty lub duszności. W takim przypadku niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną.

Sezonowa alergia – co pyli w ciągu roku?

Osoby, które mają alergię na pyłki, powinny szczególnie przygotować się do sezonu. Warto zawczasu odwiedzić lekarza, który przepisze odpowiednie leki na alergie, a także kontrolować kalendarz pylenia. Warto pamiętać, że pylenie niektórych roślin przebiega w innym czasie w różnych rejonach kraju, dlatego dobrze pomyśleć np. o wyjeździe nad morze.  

Sprawdź kalendarz pylenia najczęściej uczulających roślin:

  • leszczyna – od stycznia do marca
  • olcha – od lutego do kwietnia
  • topola – od marca do kwietnia
  • wierzba – od marca do maja
  • brzoza – od marca do maja
  • pokrzywa – od maja do września
  • lipa – od  czerwca do lipca
  • trawy – od czerwca do września
  • bylica – od lipca do września

Objawy alergii – jak rozpoznać uczulenie?

W przypadku uczulenia pokarmowego mogą pojawić się nie tylko wzdęcia, wymioty lub biegunki, ale także wysypka. Objawy alergii skórnej to przede wszystkim obrzęk i swędzące bąble. Najczęstsze objawy alergii na pyłki, sierść czy roztocza to katar, kaszel, kichanie, pieczenie oczu czy opuchlizna. Objawem wstrząsu anafilaktycznego jest m.in. uczucie niepokoju, duszności, obrzęk, a w konsekwencji nawet utrata przytomności.

Jak rozpoznać alergię? Niezbędna będzie wizyta u alergologa, który wykona potrzebne badania. Najbardziej popularne są testy skórne, badanie serologiczne i próby ekspozycyjne. W przypadku astmy niezbędne jest wykonanie spirometrii. W alergii pokarmowej pomocne może być wyeliminowanie składnika uczulającego.

Jak leczyć alergię?

Domowe sposoby raczej nie pomogą i konieczna będzie wizyta u alergologa. Jakie leki na alergie są najbardziej skuteczne? Leki na alergie łagodzą objawy, a żeby uzyskać efekt, należy przyjmować je regularnie. Są to przede wszystkim leki histaminowe, które niestety mogą powodować senność. Obecnie na rynku dostępne są leki nowej generacji, które nie mają takich skutków ubocznych. W przypadku ciężkich reakcji alergicznych podawana jest adrenalina.

Wielu lekarzy stosuje odczulanie, czyli immunoterapię swoistą, która polega na stopniowym podawaniu alergenu przez kilka lat – w ten sposób organizm powinien uodpornić się na dany alergen. Warto pamiętać, że taka metoda nie sprawdzi się w przypadku alergii pokarmowej.

Co poradzić na alergię?

Zastanawiasz się, co poza przyjmowaniem leków możesz jeszcze zrobić? Przede wszystkim postaraj się unikać kontaktu z alergenami, które uczulają. Sprawa nie jest prosta, dlatego obserwuj dokładnie swój organizm.

Jeśli masz uczulenia na roztocza, postaraj się usunąć wszystkie stare tapicerowane meble i zrezygnuj z dywanów, firanek i zasłon. Często odkurzaj pomieszczenie, pierz pościel oraz wietrz materace. Najlepiej pomyśl o zakupie odkurzacza wodnego. Książki czy bibeloty są siedliskiem kurzu, dlatego trzymaj je w zamkniętych szafkach.

W przypadku alergii na pyłki, postaraj się nie przebywać zbyt długo na dworze w okresie pylenia wybranych roślin, a po spacerze weź prysznic. Warto pamiętać, że stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze przed południem oraz zaraz po deszczu.

Jeśli masz problemy ze skórą, pomyśl o zakupie kosmetyków hipoalergicznych i zwracaj uwagę na skład produktów do ciała – najlepiej, by zawierały jak najmniej konserwantów i dodatków zapachowych. W przypadku kłopotów z alergią pokarmową koniecznie zastosuj dietę eliminacyjną. Warto pamiętać, że alergia na mleko nie jest tym samym, co nietolerancja laktozy.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
25.04.2018
Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem rokitnik ma w sobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy już wyjaśniam .stres podnosi poziom histaminy, a ta jest zapalnikiem reakcji alergicznych -kiedy poziom histaminy rośnie spada poziom witaminy C i odwrotnie kiedy dostarczamy witaminę C spada poziom histaminy przez co rośnie aktywność limfocytów i zmniejszają się reakcje alergiczne syrop pije miesiąc i zero alergi kupiłem syrop na www konopiafarmacja pl