Jakie są przyczyny i jak leczyć alergie skórne?

Jakie są przyczyny i jak leczyć alergie skórne?

Na twojej skórze pojawiły się uporczywa pokrzywka lub zaczerwienienie? Czujesz nieznośne swędzenie całego ciała? Skóra w zgięciach kolan i przy łokciach jest szorstka i bardzo sucha? Objawy te świadczą o tym, że najprawdopodobniej cierpisz na alergię skórną. Dowiedz się, jakie są jej objawy, najczęstsze przyczyny i jak można jej skutecznie przeciwdziałać.

Jak wygląda alergia skórna?

Należy pamiętać, że objawy alergii skórnej najczęściej pojawiają się po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenem. Są to wypryski alergiczne, do których należą:

  • wyprysk – charakteryzuje się suchością, pogrubieniem skóry oraz stanem zapalnym;
  • pokrzywka – wysypka w postaci bąbli, której często towarzyszy obrzęk;
  • atopowe zapalenie skóry – skóra robi się bardzo sucha, a w zgięciach pod kolanami i przy łokciach pojawiają się czerwone grudki. Objawom tym towarzyszy bardzo dokuczliwe swędzenie. Przeważa opinia, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną, podobnie jak astma czy katar sienny. Podejrzewa się również, że przypadłość ta ma bardzo duży związek z przesadną higieną. Jest ona częstą alergią skórną u dzieci.

Jakie są przyczyny alergii skórnej?

Wrażliwość na niektóre produkty pokarmowe oprócz problemów żołądkowych może wywołać alergię skórną. Najczęstszymi alergenami są:

  • mleko;
  • orzechy;
  • owoce – intensywna pokrzywka jest częstą reakcją alergiczną na truskawki. Podobną reakcję mogą wywołać banany czy brzoskwinie. Warto pamiętać, że alergeny, które występują w owocach, często w wysokiej temperaturze ulegają neutralizacji. Wysoka temperatura nie sprawdzi się jednak w przypadku bananów.

Przyczyną skórnej reakcji alergicznej mogą być także kosmetyki. Każdy kosmetyk może spowodować reakcję alergiczną – nawet taki, który wyprodukowany został z myślą o alergikach. Wszystko zależne jest od naszej skóry. Wrażliwa i podatna na alergie skóra może źle reagować nawet na najdelikatniejsze i najbardziej naturalne kosmetyki hipoalergiczne. Dlatego, jeżeli masz wrażliwą skórę, przed użyciem kosmetyku, warto przetestować go na małej jej powierzchni, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Alergie skórne mogą pojawić się również przy przyjmowaniu leków. Antybiotyki i aspiryna najczęściej wywołują alergie.

Kontakt z rośliną – sumakiem, dębem bądź trującym bluszczem również bardzo często powoduje reakcje alergiczne w postaci wysypki.

Kontakt z metalem, słońcem, płynem do zmywania oraz wodą także może powodować wysypki.

Alergia skórna u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wywoływana jest przez te same czynniki.

Jak leczyć alergie skórne?

Przede wszystkim niezbędna będzie wizyta u alergologa. Najlepszym sposobem na leczenie alergii skórnych jest unikanie substancji, pokarmów lub rzeczy, które nas uczulają. Należy pamiętać, że im dłużej nasza skóra będzie miała kontakt z alergenem, tym trudniej będzie ją wyleczyć. Leczenie alergii skórnej często jest długim procesem.

Leki, które przyjmujemy, uzależnione są od rodzaju naszej wysypki – często stosuje się preparaty steroidowe. Jeżeli nasza skóra ulega rogowaceniom i łuszczy się, zalecane będą maści. W przypadku sączących się ran lepsze będą aerozole i mleczka. Bardzo popularne są także doustne leki antyalergiczne, które uzupełniają działanie leków aplikowanych miejscowo.

Pamiętaj, że jeżeli masz wrażliwą skórę, zawsze warto pielęgnować ją odpowiednimi kosmetykami przeznaczonymi do twojego typu skóry. Bardzo prawdopodobne, że zwykłe kosmetyki będą powodować duże problemy skórne.

Silna alergia skórna jest bardzo uciążliwa. Jeżeli twój organizm jest skłonny na uczulenia skórne, może on być również podatny na inne objawy alergii, czyli katar, łzawienie oczu i problemy żołądkowe. Obserwuj swój organizm i staraj się unikać alergenów.

Oceń artykuł (1)
2,0
Komentarze
Dodaj komentarz