Artykuł sponsorowany

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – IncontiLase

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – IncontiLase

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest innowacyjną metodą pozwalającą w sposób nieoperacyjny zniwelować wstydliwy problem dotyczący nawet co drugiej Polki.

Problem nietrzymania moczu dotyczy aż 24% kobiet w wieku od 18 do 48 lat,  około 39% kobiet po ukończeniu 55 lat. Przyjmuje się też, że dolegliwość ta dotyka 50% osób w podeszłym wieku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym wyciekaniu moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Początkowo problem pojawia się przy dużym wysiłku fizycznym, stopniowo jednak nawet chodzenie może powodować mimowolne moczenie. W najcięższych przypadkach nawet w spoczynku pacjentka traci kontrolę nad utrzymaniem moczu.

Przed przystąpieniem do zabiegu

Nietrzymanie moczu jest bardzo obciążającą dolegliwością, uniemożliwiającą prawidłowe funkcjonowanie, jednak wiele osób obawia się tej operacji lub nie może się jej poddać z powodu przeciwwskazań do leczenia operacyjnego, takich jak:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • infekcja pochwy
  • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
  • padaczka
  • choroby autoimmunologiczne
  • stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło (sulfonamidy, pochodne tetracykliny – zwłaszcza doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla cukrzyków, środki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), przeciwgrzybicza gryzeofulwina, leki przeciwarytmiczne jak amiodaron, hormony – progesteron i estrogeny, leki przeciwpadaczkowe (fenytoina), cytostatyki (busulfan), antybiotyki chinolonowe (pefloksacyna)
  • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi
  • stosowanie niektórych ziół takich jak np. dziurawiec lub nagietek
  • nieuregulowana cukrzyca

Warto jednak zaznaczyć, że taka technika stosowana w medycynie ma wiele zalet:

  • metoda jest całkowicie nieinwazyjny
  • zabieg wykonywany jest w warunkach gabinetu ginekologicznego
  • po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja ani zwolnienie z pracy
  • procedura jest bezbolesna
  • metoda ma minimalne, prawie zerowe ryzyko powikłań

Do kwalifikacji do zabiegu najczęściej wystarczająca jest konsultacja ginekologa w oparciu o aktualne badanie cytologiczne. W przypadkach wątpliwych konieczne mogą być badania dodatkowe.

W klinice MEDPARK posiadają kwalifikacje i wykonują zabiegi:

  • dr n. med. Józef Krawczyk
  • lek. med. Zygmunt Iciek

Odpłatnie:

  • koszt kwalifikacji do zabiegu wynosi 100 zł
  • koszt pierwszego zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu IncontiLase wynosi 1900 zł
  • koszt kolejnego zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu IncontiLase wynosi 1000 zł

W ramach świadczeń NFZ:

  • kwalifikacja do zabiegu odbywa się w Poradni Ginekologicznej i NIE jest wykonywana w ramach refundacji przez NFZ
  • zabiegi NIE są wykonywane w ramach refundacji przez NFZ

Przygotowanie do zabiegu IncontiLase

Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, nie wymaga on znieczulenia. Wymaganym  badaniem jest cytologia. Przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków fotouczulających. W przypadku występowania dodatkowych chorób, należy dostarczyć opinię lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań do zabiegu laserowego.

Przebieg zabiegu IncontiLase

W klinice MEDPARK zabieg jest wykonywany przez specjalistów ginekologów z 30-letnim doświadczeniem w leczeniu nietrzymania moczu. Polega on na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy, przez którą rozproszona wiązka lasera naświetla okolicę przedsionka pochwy, ujście cewki moczowej oraz obszar wzdłuż przedniej ściany pochwy. Do zabiegu wykorzystuje się laser Er-YAG firmy Fotona wyposażony w funkcję smooth mode, który, penetrując tkanki, pobudza kolagen do obkurczenia się i tworzenia nowych włókien, co skutkuje poprawą kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Zabieg jest prawie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji ani znieczulenia.

Wyniki leczenia

Efekt poprawy utrzymania wysiłkowego moczu nie pojawia się od razu. Włókna kolagenowe potrzebują czasu na przebudowę. Pierwsze efekty odczuwane są po około 30-40 dniach. Są jednak pacjentki, u których proces przebudowy trwa dłużej i efekt pojawia się dopiero po pół roku. Przeważnie wystarczy jeden zabieg, w niektórych przypadkach trzeba go powtórzyć po około 3 miesiącach.

U kobiet w wieku rozrodczym efekt jest bardziej trwały i utrzymuje się wiele lat lub do kolejnego porodu, w czasie którego następuje ponowne rozciągnięcie włókien kolagenowych. U kobiet w wieku około postmenopauzalnym trwałość efektu zależy od stosowania dodatkowej terapii (farmakologicznej i fizykoterapeutycznej).

Dobre wyniki leczenia są dobrze udokumentowane w badaniach naukowych.

Prawie 70% pacjentek nie odczuwa moczenia się. 94% pacjentek po zabiegu zgłasza poprawę, a 68% całkowite ustąpienie objawów nietrzymania moczu. Poprawa dotyczy wysiłkowego nietrzymania moczu w zakresie wszystkich badanych parametrów. W wykonanych badania nie stwierdzono żadnych powikłań.

Po zabiegu

Po zabiegu przez kilka dni trzeba nosić podpaski, gdyż występuje przesięk surowiczy.
W niektórych przypadkach ginekolog zaleci stosowanie przez kilka dni globulek dopochwowych. Przez miesiąc należy unikać stosunków płciowych. W przypadku wykonywania zabiegów u kobiet miesiączkujących zabiegi wykonywane są w pierwszej połowie cyklu (czyli po miesiączce).

Rejestracja

Do przeprowadzenia leczenia w klinice MEDPARK niezbędna jest konsultacja ginekologa wykonującego zabieg.

Informacja i rejestracja dostępne są w dni powszednie w godzinach 08.00-20.00
telefonicznie: 616675201

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz