Artykuł sponsorowany

Jak ominąć kolejki do lekarzy specjalistów?

Jak ominąć kolejki do lekarzy specjalistów?

Kolejki do przychodni publicznych ciągną się w nieskończoność. Pacjenci czekają miesiącami aż dojdzie do skutku ich wizyta lekarska. Problem dotyczy takich gabinetów lekarskich jak ginekologiczny czy chorób wewnętrznych – nie każdy jest w stanie wytrzymać nawet półroczny czas oczekiwania! Na szczęście jest sposób na ominięcie kolejek do lekarzy specjalistów. Sposobem tym jest skorzystanie z opieki medycznej Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Czym jest NZOZ?

Skrót ten jest łatwy do rozszyfrowania, a oznacza Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Niepubliczność takiej przychodni polega na tym, że nie podlega ona instytucjom państwowym, ale w praktyce nie znaczy to, że ośrodki takie świadczą opiekę zdrowotną na własną rękę. Nadal są to ośrodki zdrowia publicznego, a co za tym idzie, są dostępne dla każdego pacjenta. Również tego, który korzysta z opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia – NZOZ mają podpisane kontrakty z NFZ! Takie przychodnie działają najczęściej w formie spółki cywilnej lub jawnej. Ich funkcjonowanie określone jest przez Ustawę o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 roku. Warto pamiętać, że dany NZOZ mający kontrakt z NFZ obejmuje opieką lekarską daną populację – przykładem jest Opieka. NZOZ, przychodnia działająca w Olsztynie. Dzisiaj działalność Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej jest bardzo powszechna. W Polsce nie doszło do pełnej prywatyzacji sektora medycznego – większość szpitali należy do skarbu państwa, ale inaczej sytuacja wygląda w przypadku przychodni. Tych niepublicznych jest u nas coraz więcej, a często to one ratują pacjentów przed zbyt długim okresem oczekiwania!

Lekarz pediatra a może specjalista?

Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej bardzo często oferują pacjentom to, czego ci nie mogą uzyskać w przychodniach publicznych – szybką pomoc medyczną. Wszystkie świadczenia medyczne są udzielane przez osoby z uprawnieniami medycznymi, a takie zakłady są wpisane do rejestru zakładów opieki zdrowotnej danego województwa, np. warmińsko-mazurskiego. Przychodnie niepubliczne wyposażone są często w znacznie nowocześniejszy sprzęt niż te publiczne. Wiąże się to z wkładem własnym właściciela: fundacji, stowarzyszenia czy przedsiębiorcy. Podobnie jest z kadrą lekarską, która udziela pomocy z zakresu pediatryczno-internistycznego. Większość lekarzy pracujących w NZOZ działa również w szpitalach i innych przychodniach – nie musisz martwić się o jakość opieki medycznej, są to wykwalifikowani specjaliści z wieloma osiągnięciami zawodowymi! Warte uwagi jest to, że w zakładach niepublicznych umowy podpisane ma większa liczba specjalistów, np. ginekologów. Dzięki temu ich grafiki i godziny pracy są tak dostosowane, aby od rana do wieczora móc pomagać chorym. Znacznie skraca to długie kolejki i błędne koło choroby (leczenie objawów zamiast znalezienia przyczyny). Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej to często ośrodki wyspecjalizowane w danej dziedzinie, takiej jak opieka lekarza rodzinnego, pediatry, ginekologa czy alergologa. Czekanie do lekarza specjalisty może być nawet dwa razy krótsze od oczekiwania w przychodni publicznej! Warto również wybierać się do lekarzy pediatrów czy medycyny rodzinnej ­– nie odeślą pacjenta wprost do apteki, tylko na szereg badań!


Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz