Artykuł sponsorowany

Cukrzyca pod kontrolą diabetologa

Cukrzyca pod kontrolą diabetologa

Cukrzyca to szczególna choroba cywilizacyjna. Coraz częściej atakuje ludzi nawet w bardzo młodym wieku, przyczyniając się do zagrożenia życia i zmuszając do codziennej walki z jej skutkami. Wyróżnia się kilka typów cukrzycy, jednak każdy z nich wymaga systematycznej kontroli i przestrzegania zaleceń diabetologa.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to problematyczna i niebezpieczna choroba, która jest efektem zaburzeń w wytwarzaniu insuliny. To hormon produkowany przez trzustkę, odpowiadający za proces rozkładu węglowodanów, białek i tłuszczów oraz ich przetwarzanie na niezbędną dla życia energię.

Insulinę produkują komórki beta trzustki, które w zdrowym organizmie reagują na poziom glukozy we krwi. Kiedy ten poziom wzrasta, podnosi się też ilość produkowanej insuliny. Ta z kolei eliminuje cząsteczki glukozy, pomagając im przeniknąć do komórek. Tym samym jej poziom we krwi maleje i spowalnia się też wytwarzanie insuliny. Kiedy ten szczególny, zamknięty mechanizm zostaje zaburzony, insulina nie zostaje wyprodukowana pomimo wysokiego poziomu glukozy we krwi, a pozbawione odżywiania komórki „głodują”. To podstawowy mechanizm choroby cukrzycowej, prowadzący z jednej strony do uszkadzania organów przez nadmiar cukru we krwi, a z drugiej, do obumierania niedożywionych komórek.

Osoby z grupy ryzyka

Cukrzyca jest chorobą, na którą można zapaść w każdym wieku. Chorują na nią nawet dzieci, przytrafia się kobietom w ciąży, osobom w szczycie dojrzałości oraz seniorom. Zależnie od odmiany, choroba niesie za sobą różne ograniczenia i wymaga stosowania się do ścisłych zaleceń lekarza. Przykładowo, wykrycie cukrzycy w okresie ciąży wymaga szczególnej uwagi, ponieważ schorzenie negatywnie wpływa na rozwój płodu, powodując często poważne komplikacje rozwojowe.

Świadomość choroby, odpowiednie badania, leczenie i dieta dają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Brak reakcji natomiast może spowodować tak poważne komplikacje, jak wady nerek i serca, wodogłowie, opóźnienie rozwoju zarówno fizycznego i umysłowego czy w ogóle niedorozwój płodu, a w konsekwencji brak możliwości przeżycia poza organizmem matki.

Cukrzycą zagrożone są przede wszystkim osoby otyłe, mało aktywne fizycznie, starsze, z rodzinną historią cukrzycy.

Profilaktyka i leczenie pod kontrolą specjalisty

W przypadku choroby cukrzycowej niezwykle istotne jest jej wczesne wykrycie, zanim zaburzenia w gospodarce glukozowej organizmu doprowadzą do poważnych konsekwencji w postaci uszkodzonych tkanek.

Nawet najpoważniejsza, insulinozależna forma cukrzycy pozwala na prowadzenie długiego, w miarę normalnego życia, pod warunkiem, że zostanie objęta kontrolą lekarza, który zaordynuje odpowiednie leki i dietę. Wrocławskie Centrum Medyczne Medix, podobnie jak wiele innych placówek medycznych w kraju, zapewnia porady lekarza diabetologa oraz ofertę specjalistycznych badań diagnostycznych. Pomagają one w wykryciu nieprawidłowości pracy trzustki. Do tych standardowo wykonywanych zalicza się badanie poziomu insuliny oraz oznaczanie C-peptydu, które dostarcza informacji o aktywności komórek beta trzustki oraz pozwala na ocenę insulinooporności.

Osoby, które nie chorują jeszcze na cukrzycę, powinny wykonywać badanie poziomu cukru raz na trzy lata, ale osoby z grupy ryzyka przynajmniej raz w roku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz