Co to jest spirometria?

Co to jest spirometria?

Spirometria jest bardzo ważnym badaniem. Pozwala ono na wczesne wykrycie groźnych chorób związanych z układem oddechowym. Jest to podstawowe badanie, które dobrze jest wykonać. Przeczytaj, kto powinien się na nie zgłosić w pierwszej kolejności. Sprawdź, ile kosztuje spirometria i jak się do niej przygotować. Dowiedz się, jak wygląda spirometria i zapisz się na badanie.

Strony www Strony www

Czym jest spirometria?

Spirometria jest badaniem czynnościowym układu oddechowego. Pełni ono ważną rolę przy diagnozowaniu oraz kontroli leczenia chorób obturacyjnych takich jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP.  Choroby te przyczyniają się do zwężenia dróg oddechowych oraz utrudniają oddychanie.

Spirometria jest badaniem bezbolesnym. Trwa kilka minut i pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Są to bardzo cenne informacje, które pozwolą nam wykryć chorobę we wczesnym stadium. Jeżeli wyniki badania będą złe, bardzo ważny będzie dostęp do rehabilitacji oddechowej oraz leczenie, które poprawia jakość życia chorego.

Kto powinien wybrać się na badanie?

Każdy palacz papierosów, który przekroczył czterdziesty rok życia, powinien raz na dwa lata wybrać się na badania. Osoby, które łatwo się męczą, mają kaszel oraz duszności także powinny się poddać badaniu, nawet jeżeli nie palą papierosów. Na spirometrię można także wysłać dziecko – przeczytaj, kiedy wykonuje się spirometrię u dzieci.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania są niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, tętniaki, odma płucna, przebyty zawał serca czy przypadki odwarstwiania siatkówki oka. Niedawno przebyte zabiegi okulistyczne także stanowią przeciwwskazanie.

Jak przygotować się do badania spirometrycznego?

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie decyduje o miarodajnym wyniku badania. Istnieje parę zasad, których trzeba przestrzegać. Przed spirometrią należy:

  • unikać wysiłku fizycznego;
  • przez dwie godziny nie spożywać obfitych posiłków;
  • nie palić papierosów oraz nie pić alkoholu na cztery godziny przed;
  • odstawić leki o działaniu rozkurczającym oskrzela – w przypadku badania z próbą rozkurczową.

Dzięki takiemu przygotowaniu badanie się uda, a ty będziesz miał pewność, że wyniki odzwierciedlają faktyczny stan płuc. Powtarzanie badania może generować niepotrzebne koszty.

Ile kosztuje spirometria?

Jeżeli chcesz wybrać się na badanie, najpierw możesz udać się do internisty po skierowanie. Badania wykonuje się w poradni lub szpitalu chorób płuc. Jeżeli nie masz skierowania, będziesz musiał zapłacić. Koszt badania to 40 – 60zł.

Organizowanych jest także dużo akcji, podczas których badanie wykonywane jest bezpłatnie. 27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Spirometrii. Z tej okazji poradnie i szpitale chorób płuc oraz poradnie POZ w całym kraju oferują bezpłatne badania. Warto skorzystać z takiej możliwości i sprawdzić, w jakim stanie są płuca i oskrzela.

Jak wygląda spirometria?

Podczas badania pacjent siedzi lub stoi. Dostaje jednorazowy plastikowy ustnik, który ma objąć ustami. Na nos ma nałożony klips, który uniemożliwia oddychanie przez nos. Pacjent dostaje polecenie, aby powoli nabierać jak największą ilość powietrza, a potem jak najmocniej i najdłużej je wydmuchiwać. Czynność tą trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aby określić powtarzalność wyników.

Należy dokładnie wykonywać polecenia osoby, która przeprowadza badania. Jedynie maksymalne wdechy oraz wydechy dadzą miarodajny wynik badania. Konieczne jest uzyskanie trzech spełniających wymagania prób. Zbyt duża ilość powtórzeń także zaburzy wynik – pacjent się męczy.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Pacjentom, którzy odwiedzą naszą przychodnię, zapewniamy profesjonalną opiekę...
Zajmuję się przeprowadzaniem badań dla kierowców zawodowych oraz kandydatów na kierowców, a także...