Materiał Partnera

Przebieg i cel badania RTG

Przebieg i cel badania RTG

Prześwietlenie RTG to jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce wielu różnych chorób. Należy do najlepszych metod umożliwiających zajrzenie w głąb organizmu i odnalezienie przyczyn bólu, bez ingerencji w organizm. Jaki wygląda badanie RTG? Kto je zleca i co można dzięki niemu „odkryć”? Czy prześwietlenie za pomocą promieniowania rentgenowskiego niesie za sobą skutki uboczne?

Promieniowanie nagrodzone Noblem

Promieniowanie X”, które zostało opisane w XIX wieku przez Wilhelma Röntgena jest jednym z dobrodziejstw nauki nagrodzonych Nagrodą Nobla. Wykorzystywała je w swoich mobilnych aparatach rentgenowskich inna Noblistka – Maria Skłodowska-Curie, która w ten sposób diagnozowała żołnierzy  podczas I wojny światowej. Dzięki jej pracy, przy wsparciu innowacyjnej jak na tamte czasy diagnostyki obrazowej, udało się uratować życie wielu żołnierzy.

Dziś aparaty rentgenowskie znajdują się w każdym szpitalu. Na badania kierują lekarze różnych specjalizacji. Zamiast jednak stać w kolejce, w niskiej cenie można wykonać prywatnie prześwietlenie niemal każdej części ciała, które przyspieszy diagnostykę. Świetnym do tego miejscem będzie np. Pracownia RTG i USG "Kwant" ze Swarzędza, w której w za pomocą nowoczesnych urządzeń w bezpieczny sposób zostanie przeprowadzone badanie.

Diagnostyka za pomocą RTG

Pierwszym skojarzeniem z badaniem RTG jest diagnostyka złamań i skręceń. Jest ono oczywiście prawidłowe – prześwietlenie to badanie, na które kierują ortopedzi. Używają go także stomatolodzy, którzy chcą sprawdzić, jak rosną zęby i jak układają się ich korzenie.

Dzięki prześwietleniu rentgenowskiemu można zauważyć pęknięcia twarzo-czaszki. Uwidaczniają się także zmiany reumatoidalne i zwyrodnieniowe.

RTG jest także podstawowym badaniem wykonywanym przez pulmonologów. Pomaga wykryć gruźlicę, ale też zapalenie płuc czy nowotwory. W ten sposób wykrywane są także ciała obce w układzie pokarmowym czy innych częściach ciała. Badanie rentgenowskie płuc jest też jednym z podstawowych elementów kwalifikacji w medycynie pracy.

Przebieg badania RTG

Badania RTG nierzadko wykonywane są od ręki, chyba że badaną jest kobieta w ciąży – lekarz musi wtedy stwierdzić, czy ryzyko przewyższa korzyści wykonania prześwietlenia. Jeśli jednak diagnostyka ma dotyczyć układu pokarmowego, przez kilka dni przed badaniem należy stosować lekkostrawną dietę oraz preparaty usuwające gaz z jelit.

W nowoczesnych urządzeniach do prześwietleń wkłada się konkretną część ciała w urządzenie. Czasem wymaga to zabezpieczenia oczu czy brzucha. Badanie trwa chwilę i jest bezbolesne.

Skutki uboczne promieniowania

Uznaje się, że wykonywane kilka razy w roku prześwietlenie nie pozostawia skutków ubocznych w organizmie. Diagności jednak, narażeni na stały kontakt z promieniowaniem, mają większe ryzyko zachorowania na nowotwory. Badania nie należy się bać, ponieważ możliwość szybszej diagnostyki jest ważniejsza, niż minimalne ryzyko związane z przyjęciem małej dawki promieniowania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz