Artykuł sponsorowany

Ustalenie stosunku pracy? Przyda się pomoc adwokata

Ustalenie stosunku pracy? Przyda się pomoc adwokata

Jak wynika z danych GUS, ponad milion osób wykonuje pracę na podstawie tzw. umów śmieciowych, czyli zleceń i umów o dzieło. Nie zawsze zastosowanie przez pracodawcę takiej umowy jest uzasadnione – firmy często sięgają po umowy cywilnoprawne, bo są one znacznie tańsze niż umowa o pracę. Pracownicy, którzy chcą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i wystąpić o ustalenie stosunku pracy, powinni skorzystać z pomocy adwokata.

Kiedy umowa o pracę, kiedy cywilnoprawna?

Pracodawcy nie mają wolnej ręki, gdy mowa o wręczaniu umów pracownikom – powinni postępować zgodnie z przepisami. Niestety, jak pokazuje praktyka, wielu pracodawców kieruje się przede wszystkim kosztami. Proponując pracownikowi podpisanie umowy zlecenia, mogą sporo zaoszczędzić, np. nie muszą przeprowadzać szkolenia BHP i udzielać płatnego urlopu wypoczynkowego.

Kiedy pracodawca powinien podpisać z pracownikiem umowę o pracę? W kodeksie pracy znajduje się definicja stosunku pracy, zgodnie z którą taką umowę trzeba podpisać, gdy: pracownik będzie wykonywał pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Jednocześnie za wykonaną pracę zatrudniony powinien otrzymać wynagrodzenie.

Gdy wszystkie powyższe przesłanki są spełnione, pracodawca powinien podpisać z pracownikiem umowę o pracę. W innych przypadkach możliwe jest podpisanie umowy cywilnoprawnej. Aby upewnić się, że pracodawca zaproponował odpowiednią umowę, kancelarie oferują konsultacje z zakresu prawa pracy. Jedną z nich jest Koniecek Spółka Adwokacka Spółka Partnerska.

Ustalenie stosunku pracy? Konieczne jest założenie sprawy w sądzie

Pracownicy zainteresowani ustaleniem stosunku pracy muszą założyć sprawę w sądzie pracy. Wiąże się to z koniecznością sporządzenia pozwu, określeniem swoich roszczeń. Przyda się zatem pomoc adwokata. Specjalista nie tylko przygotuje niezbędne dokumenty, lecz także będzie reprezentował swojego klienta przed sądem.

Skorzystanie z pomocy adwokata jest o tyle korzystne, że pracownik może zorientować się, czy jego tok rozumowania jest właściwy, a jeżeli tak, to rozpocząć skuteczne dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Adwokat jest też w stanie rozwiać wątpliwości pracownika, dotyczące np. kosztów sądowych czy odzyskania pieniędzy, gdy pracodawca nie wykona w terminie wyroku sądu. Kontakt z adwokatem, który specjalizuje się w prawie pracy pozwoli także zweryfikować, czy pracownik ma jeszcze jakieś inne roszczenia wobec pracodawcy (np. dotyczące ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy czy wynagrodzenia za prace w godzinach nadliczbowych).

Choć skorzystanie z pomocy adwokata przy ustalaniu stosunku pracy nie jest konieczne, to z pewnością się opłaca. W ten sposób pracownik może uzyskać wszelkie niezbędne informacje, pomoc przy sporządzeniu pozwu i prowadzeniu sprawy przed sądem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz