Artykuł sponsorowany

Kiedy potrzebny adwokat w postępowaniu przed sądem

Kiedy potrzebny adwokat w postępowaniu przed sądem

Nie każde postępowanie sądowe wymaga posiadania adwokata. Wymóg ten pojawia się w pewnych konkretnych sprawach, ale często nawet jeśli nie ma takiego wymogu, warto skorzystać z pomocy prawnej. Odgórny nakaz posiadania osoby do reprezentowania w sądzie nazywany jest przymusem adwokacko-radcowskim. W naszym artykule omówimy najczęstsze sytuacje kiedy taki przymus występuje i dlaczego.

Zgłoś się do adwokata pomoc prawną

Przymus adwokacko-radcowski to, zgodnie z definicją, obowiązek zastąpienia strony przez pełnomocnika uprawnionego do dokonywania określonych czynności procesowych, bądź też w określonych fazach postępowania. Uprawnienia takie posiadają adwokaci oraz osoby wykonujące zawód radcy prawnego. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami dotyczy sposobu zatrudnienia, to jest radca prawny może pracować na etacie w firmie, natomiast adwokat wykonuje swój zawód w drodze działalności gospodarczej, najczęściej prowadząc kancelarię adwokacką. Adwokaci reprezentują też klientów w sprawach karnych i karno-skarbowych, podczas gdy radcy prawni nie mają takich uprawnień. Natomiast sprawy cywilne znajdują się w gestii obu tych zawodów. Warto zgłosić się do adwokata jeśli:

  • potrzebujesz specjalisty karnego, obrońcy w postępowaniu karnym i karno-skarbowym,
  • chcesz zasięgnąć porady prawnej z zakresu prawa karnego lub prawa cywilnego,
  • potrzebujesz opinii prawnika lub pomocy w pisaniu pism prawnych,
  • prowadzisz firmę i chcesz zatrudnić prawników na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Nie musisz mieć adwokata w postępowaniu o zwolnienie od kosztów sądowych, o ustanowienie adwokata oraz  jeśli jako strona jesteś adwokatem lub radcą prawnym.

Postępowanie cywilne i postępowanie karne

Przymus adwokacko radcowski występuje w przypadku cywilnych czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym oraz z czynnościami podejmowanymi przed sądem niższej instancji, jeśli są związane z postępowaniem przed SN. W postępowaniach karnych natomiast musimy być reprezentowani przez adwokata wnosząc subsydiarny akt oskarżenia, składając kasację, apelację oraz wniosek o wznowienie postępowania. Adwokat Paulina Drohomirecka prowadząca kancelarię prawną jest zarówno karnistą, jak i specjalistą cywilnym, więc można skorzystać z jej doświadczenia i porad zarówno w postępowaniach przed sądem cywilnym, jak i w sprawach karnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz