Artykuł sponsorowany

Drukowanie części do maszyn? Z technologią 3D to możliwe!

Drukowanie części do maszyn? Z technologią 3D to możliwe!
Druk trójwymiarowy sięga coraz dalej. Realną formę zyskują nie tylko proste figurki, ale też bardziej skomplikowane elementy. Zaliczają się do nich m.in. części i komponenty, stosowane powszechnie w przemyśle maszynowym.

Przede wszystkim prototypy

Przemysł maszynowy to jedna z najprecyzyjniejszych gałęzi przemysłu ciężkiego. Każdy element skomplikowanej maszynerii musi być dopracowany w 100%, gwarantując pełną sprawność działania. Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej danego urządzenia, trzeba ocenić funkcjonalność poszczególnych części, bądź zidentyfikować ewentualne wady konstrukcyjne. W działaniach tych pomaga tworzenie modeli prototypowych, m.in. z użyciem profesjonalnych technik wydruku trójwymiarowego.

Zastosowanie drukarek 3D przy projektowaniu części maszyn to rozwiązanie coraz popularniejsze, m.in. z uwagi na wymiar praktyczny. Komponenty powstałe w ten sposób, posiadają cechy fizyczne, tożsame z częściami oryginalnymi. Oznacza to, że można je bez problemu testować w różnych typach urządzeń – wirnikach, pompach, siłowniach wiatrowych, jako elementy konstrukcji nośnych i innych. Ponadto, komponenty są dość tanie. ,,Wykonuje się je z przystępnych, lecz dobrych jakościowo materiałów, np. mieszanek poliwęglanu i tworzywa ABS, ale też z faktycznych metali, powstałych z laserowego przetapiania proszków metalowych” – komentuje ekspert 3D Laboratory, warszawskiej firmy świadczącej usługi druku 3D. Najlepiej opracowane elementy służą nie tylko prototypowaniu, ale też jako pełnoprawne części zapasowe.

Części mniejsze i większe

Jakie elementy maszyn da się efektywnie wydrukować? Jak się okazuje, skala możliwości jest naprawdę szeroka. Standardowy drukowany ,,wyrób” stanowią części gwintowane i mocujące, a więc wszelkiego typu śruby, nakrętki, kształtowniki, czy kątowniki. Oczywiście elementy te sprawdzają się przy produkcji maszynowej, ale też przy wielu innych urządzeniach technicznych.

Poza ,,drobnicą”, wydruk 3D przyczynia się do tworzenia elementów z ,,wyższej półki”. Należą do nich komponenty, pełniące ważną rolę w mechanizmach konkretnych urządzeń. ,,Można tu wymienić różnorodne przekładnie i koła zębate, stosowane w reduktorach, czy automatycznych skrzyniach biegów. Elementy te są zazwyczaj drukowane w jednym kawałku. Ważne też, aby były ze sobą odpowiednio spasowane. Tylko wówczas będą należycie działać” – podsumowuje specjalista 3D Laboratory. Jak zatem widać, druk trójwymiarowy i przemysł maszynowy idealnie się dopełniają, z korzyścią dla nowopowstających urządzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz