Artykuł sponsorowany

Drukowanie i skanowanie 3D – co dają nowoczesne technologie?

Drukowanie i skanowanie 3D – co dają nowoczesne technologie?

Skanowanie czy drukowanie poszczególnych materiałów towarzyszy człowiekowi od lat, jednak rozwój technologiczny pozwolił na znaczące postępy w tej dziedzinie. Konwencjonalne urządzenia pozwalały na wykonywanie pracy w stosunkowo prosty sposób, natomiast innowacyjne drukarki i skanery 3D – jak sama nazwa wskazuje – pozwalają na stworzenie trójwymiarowych obiektów.

Obiekt w komputerze

Funkcjonowanie tradycyjnych skanerów domowych jest stosunkowo proste – dokument trafia do urządzenia, które następnie przekazuje dokładne odwzorowanie w postaci np. pliku graficznego. W ten sposób uzyskać można cyfrowy obraz fizycznego pisma lub innego materiału, co z kolei pozwala przesyłać go o wiele prościej, chociażby za pomocą poczty elektronicznej. Nieustannie rosnąca chęć rozwoju doprowadziła jednak człowieka do znacznego usprawnienia konwencjonalnego skanera i wdrożenie możliwości skanowania trójwymiarowego. Proces polega na szybkiej i niezwykle skrupulatnej digitalizacji geometrii obiektów wraz z kolorową teksturą. Czynność ta wykonywana jest za pomocą specjalistycznego skanera 3D, który wyglądem i gabarytami wcale nie przypomina typowego urządzenia skanującego – jest kompaktowy i mobilny, a ergonomiczny uchwyt pozwala na realizację dokładnych pomiarów. Sprzęt tego typu dostępny jest w ofercie Fhu Best-Pol – firma ta zajmuje się zarówno skanowaniem, jak i drukowaniem trójwymiarowym. Skaner 3D można dodatkowo umieścić np. na statywie lub specjalistycznym stoliku obrotowym, dzięki czemu cały proces staje się jeszcze prostszy i niemal w pełni zautomatyzowany. Przeskanowany obiekt zapisywany jest w formie standardowych typów plików, które mogą być bez problemu odtwarzane w najpopularniejszych aplikacjach 3D CAD, co znacząco ułatwia pracę ze skanowaniem w trójwymiarze.

Nietypowy wydruk

Przesłanie modelu obiektu do komputera celem jego obróbki bądź modyfikacji to innowacyjna metoda, jednak nie tylko ona zaczyna być funkcjonalna w kontekście trójwymiarowego odwzorowania. Coraz szerzej wykorzystywane są drukarki 3D – to nowoczesne urządzenia pozwalające na stworzenie fizycznego modelu z zaplanowanego projektu komputerowego. Ruchome elementy tworzą przedmiot za pomocą nakładania kolejnych warstw. W zależności od zastosowanego filamentu, czyli materiału wykorzystywanego do wydruku, obiekty charakteryzują się określoną wytrzymałością czy np. kolorem. Najczęściej są to tworzywa termoplastyczne, dzięki którym w prosty sposób można wykonać trójwymiarowy model w specjalistycznej drukarce. Co ciekawe, urządzenia tego typu przeznaczone do użytku domowego nie są wcale kosztowne, a możliwość stworzenia poszczególnych obiektów może przynieść znaczne oszczędności. W zależności od parametrów wybranej drukarki 3D stworzony model może być różnej wielkości – przeszkodą jest jedynie pole robocze. W asortymencie firm zajmujących się usługami drukowania i skanowania 3D oraz sprzedażą urządzeń do tego niezbędnych znajdują się drukarki o rozmaitych właściwościach, dzięki czemu każdy jest w stanie odnaleźć urządzenie odpowiadające jego potrzebom. Zazwyczaj ograniczają się one do niewielkich przedmiotów, chociaż znane są już przypadki drukowania w pełni funkcjonalnych domów. Gdzie jeszcze zastosowanie znajdują skanery i drukarki 3D?

Ogromne możliwości

Skanowanie i drukowanie trójwymiarowe to technologie innowacyjne i nowoczesne, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Precyzyjne pomiary wykonywane przez skanery 3D używane są m.in. w inżynierii odwrotnej czy metrologii. Technologia trójwymiarowego skanowania znacząco wpłynęła także na rozwój branży komputerowej i filmowej – wysokiej klasy urządzenia są w stanie dokonać dokładnego skanowania 3D nawet całej sylwetki ciała człowieka. Niezwykle funkcjonalne i popularne stało się też drukowanie 3D. W tym wypadku ograniczeniem zdaje się jedynie pole robocze i ilość wykorzystywanego do wydruku materiału. Niektórym firmom udało się stworzyć za pomocą wydajnych drukarek 3D domy, które w przyszłości mogą stanowić rozwiązanie dla biedniejszych dzielnic w wielkich miastach na całym świecie. Drukowanie 3D daje coraz większe możliwości w medycynie – obecnie tworzone w ten sposób protezy są w pełni funkcjonalne, wytrzymałe i precyzyjne, a koszt ich wytworzenia jest nawet kilkadziesiąt razy niższy niż w przypadku zastosowania metod konwencjonalnych. Drukarki 3D wykorzystywane są też przez biura projektowe. Trójwymiarowa wizualizacja projektu w postaci makiety architektonicznej może być stworzona niezwykle łatwo i przystępnie. Zarówno skanowanie, jak i drukowanie 3D są zatem technologiami innowacyjnymi, choć coraz powszechniejszymi. Za ich pomocą można znacząco usprawnić produkcję konkretnych komponentów czy modeli o różnych wymiarach, kształtach i innych parametrach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz