Materiał Partnera

Urządzenia niezbędne do druku 3D

Urządzenia niezbędne do druku 3D

Chociaż druk przestrzenny, potocznie nazywany drukiem 3D nie jest technologią nową (jak wiele osób sądzi), to właśnie dziś przeżywa bardzo dynamiczny rozwój i znajduje coraz to nowsze zastosowania. Wykorzystywany jest on przede wszystkim do tworzenia funkcjonalnych prototypów, niezbędnych w procesie projektowania urządzeń, a także do wytwarzania szerokiej gamy elementów do sprzętów codziennego użytku. Jakie urządzenia są niezbędne do tego, by stworzyć trójwymiarowy wydruk?

Drukarka 3D

To główny i niezbędny sprzęt w procesie wytwarzania trójwymiarowych obiektów z tworzyw sztucznych. Dostępne na rynku drukarki 3D tworzą bardzo szeroki wachlarz rozwiązań, różniących się między sobą nie tylko możliwościami technicznymi i parametrami, zastosowaniem, czy ceną, ale również technologią produkcji.

- Pierwszą w historii technologią druku przestrzennego była wciąż używana metoda SLA, nazywana również stereolitografią – mówi przedstawiciel firmy Fis-KompPolega ona na selektywnym utwardzaniu warstwy płynnej żywicy przy użyciu precyzyjnie skalibrowanego lasera. Po utwardzeniu jednej warstwy stół roboczy, na którym wytworzona została warstwa trwałego tworzywa zanurza się głębiej w zbiorniku z żywicą. W ten sposób stopniowo rośnie obiekt zgodny z projektem. Inne metody to między innymi PolyJet, FDM oraz DLP. Każda z nich opiera się na innym wykorzystaniu płynnego tworzywa oraz światła. Podstawową różnicą między nimi jest dokładność uzyskiwanego obiektu względem projektu oraz szybkość pracy. Przykładowo urządzenie DLP bazują na naświetlaniu całej warstwy jednym momencie, co - co prawda - przyspiesza produkcję, jednak nie pozwala uzyskać tak wysokiej precyzji, jak w przypadku pozostałych metod. 

Postprocessing

„Wydrukowanie” obiekty przed oddaniem do użytku powinny zostać poddane końcowej obróbce – tak zwanemu postprocessingowi. Jedną z metod jest wygładzanie za pomocą oparami rozpuszczalnika – acetonu lub butanonu - w odpowiednio wysokiej temperaturze. Dzięki postprocessingowi trójwymiarowy model uzyskuje wygląd obiektu otrzymanego metodą formowanie wtryskowego.

Długopisy 3D

Te proste, poręczne urządzenia pozwalają w łatwy i szybki sposób tworzyć konstrukcje z tworzywa sztucznego. Zasada jest prosta – długopis rozgrzewa wkład z tworzywa sztucznego, które po upłynnieniu zostaje wypchnięte przez niewielką dyszę. W chwilę po opuszczeniu długopisu tworzyw na nowo zastyga – manipulując długopisem w powietrzu możemy nadawać tworzywu określone kształty. Choć długopisy często postrzegane są jako zabawki, w rzeczywistości mogą być bardzo przydatnym narzędziem. W procesie druku 3D wykorzystywane są między innymi do tworzenia niewielkich detali oraz naprawy modeli.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz