Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o drukowaniu trójwymiarowym?

Co warto wiedzieć o drukowaniu trójwymiarowym?

Druk 3D jest ostatnio bardzo modny. Rozwiązania tej, jak i stosowane technologie stają się coraz bardziej powszechne i dostępne, przede wszystkim dzięki znacznemu obniżeniu kosztów. Warto wiedzieć, że ta technologia została wymyślona jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, nie jest zatem nowa, lecz dopiero innowacje, postęp, a także możliwości obliczeniowe komputerów, sprawiły, że stała się osiągalna dla każdego. Dowiedz się więcej!

Narzędzia do drukowania w technologii 3D

Drukowanie trójwymiarowe możliwe jest dziś przy zastosowaniu bardzo różnych technik i materiałów. Wykorzystuje się do niego przede wszystkim tworzywa sztuczne, ale także gips, proszki metali, a nawet substancje zawierające żywe komórki. To, o czym należy pamiętać, planując wydruk w technologii 3D, to, że proces ten obejmuje nieco więcej, niż samo stworzenie danego przedmiotu. Wcześniej konieczne jest zaprojektowanie go w sposób umożliwiający wydruk. Wykorzystuje się do tego profesjonalne narzędzia do projektowania wektorowego, takie jak programy CAD, które pozwalają na przygotowanie zwymiarowanych modeli. Następnie oprogramowanie tnie taki wirtualny model na warstwy i przekazuje je do urządzenia drukującego.

Jakie są technologie wydruków 3D?

W zależności od tego, w jakiej technologii pracuje drukarka 3D, musi ona zostać odpowiednio przygotowana, należy też przygotować materiał do druku i dopiero rozpocząć drukowanie. Najbardziej popularne metody stosowane przez firmę LePrint - Producent wielkoformatowych drukarek 3D, to na przykład:

  • FDM / FFF – czyli Fused Deposition Modeling, która wykorzystuje roztopiony plastik. Stosowana jest w tanich domowych drukarkach 3D, jak i w urządzeniach profesjonalnych.
  • SLA / DLP – Stereolitografia – wykorzystuje światło-utwardzalną żywicę. To technologia profesjonalna, daje jednak świetną jakość.
  • SLS / SLM – Selective Laser Sintering – wykorzystuje proszek, jako materiał wyjściowy do wydruków.

Przy większości z tych technologii konieczne może być wykonanie dodatkowych prac, związanych z obróbką stworzonego elementu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz