Artykuł sponsorowany

Czym są kontrakty menedżerskie?

Czym są kontrakty menedżerskie?

Kontrakty menedżerskie dotyczą przede wszystkim członków kadry kierowniczej i zarządzających. Czy są one zbliżoną formą zatrudnienia do umowy o pracy, czy może stanowią jej przeciwieństwo? Szczegóły w naszym artykule.

Alternatywa dla umowy o pracę

Przede wszystkim kontrakty te są formą umowy cywilnoprawnej, a więc różnią się od umów o pracę. Ani w kodeksie pracy, ani w kodeksie cywilnym nie ma konkretnych regulacji dotyczących tego rodzaju umów. Na mocy kontraktu menedżerskiego osoba wykonująca zlecenie, czyli zarządca zobowiązuje się do zarządzania przedsiębiorstwem w imieniu właściciela. Treść kontraktu zależy od zawierających go podmiotów. Ważna jest tu świadomość prawna osób podpisujących kontakt, dlatego warto jest ten krok skonsultować z doświadczonym specjalistą w tym temacie, np. radcą prawnym Wojciechem Wojciechowskim. Podstawowymi elementami kontaktu są m.in. przedmiot umowy, obowiązki i uprawnienia menedżera, zakres odpowiedzialności, kryteria oceny efektywności jego pracy. Ważne jest również uregulowanie takich kwestii jak sposób rozwiązania kontaktu, zakaz konkurencji oraz ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa.

Zalety i wady kontraktu menedżerskiego

Warto wspomnieć o zaletach tego rozwiązania prawnego. Na pewno jest nią duża swoboda jeśli chodzi o ich treść, która podlega negocjacji i zależy tylko od woli podpisujących je osób. Dobry menedżer może negocjować warunki kontaktu, swoje przywileje i obowiązki. Poza stałą częścią jego pensja zawiera zwykle również wynagrodzenie uzależnione od wyników pracy. Z pewnością wielu z nas słyszało również o imponujących odprawach dla menedżerów, nazywane są one „złotymi parasolami”. Jeśli chodzi o wady kontaktów menedżerskich, najważniejszą z nich jest opodatkowanie – menedżer na takim kontrakcie musi płacić podatek tak samo jak inni pracownicy, a że ma wysoką pensję, również dużą kwotę oddaje fiskusowi. Istotnym ograniczeniem obowiązującym często po zakończeniu kontaktu jest zakaz konkurencji. Niewątpliwym ciężarem może być też duża odpowiedzialność związana z zakresem obowiązków i zadań duża odpowiedzialność menedżera.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz