Artykuł sponsorowany

Skąd pochodzą pierogi, czyli danie wcale nie staropolskie

Skąd pochodzą pierogi, czyli danie wcale nie staropolskie

Pierogi to ulubiona potrawa wielu Polaków. Przepis na pierogi z pewnością znajduje się w książce kucharskiej każdej pani domu w Polsce. Przygotowywane na wiele sposobów są jadane na obiad z dodatkiem surówek lub na słodko – np. z owocami i śmietaną. To również tradycyjne danie wigilijne, bez którego trudno sobie wyobrazić świąteczną kolację. A jednak to nie zasługą Polaków jest stworzenie tego pysznego dania.

Egzotyczne początki pierogów

Aby dojść do właściwego, perfekcyjnego wykonania pierogów, trzeba wielu lat praktyki i eksperymentowania z proporcjami. Liczba sposobów przygotowania tej potrawy jest zapewne tak duża, jak wiele gospodyń przygotowuje je w swoich kuchniach. Poza recepturami na ciasto – z jajkiem i bez jajka, z żółtkiem, z zimną lub gorącą wodą, z olejem i innymi „specjalnymi” dodatkami – rozmaite są też farsze, jakimi wypełnia się ich wnętrze.

Pierogi tak wrosły w kulturę kulinarną krajów słowiańskich, że od dawna już uznaje się je za tradycyjny specjał z tego rejonu świata. W rzeczywistości korzenie tego dania sięgają znacznie odleglejszego i egzotycznego kraju, jakim są Chiny. Kuchnia chińska dopiero od niedawna zadomawia się w naszym kraju, ale już dziś z pewnością większość smakoszy zajada się małymi pierożkami, nadziewanymi mięsem i gotowanymi w rosole. W Państwie Środka są one nie tylko gotowane, ale również pieczone lub smażone, a jednym ze zwyczajów jest powitanie chińskiego Nowego Roku talerzem pierożków jiaozi.

Pierogi w Europie i w Polsce

Jak większość dań, które zawitały do naszego kraju z egzotycznych zakątków świata, tak i pierogi zawdzięczają pojawienie się w europejskiej kuchni słynnym podróżnikom i wielkim królom. Do Włoch przywiózł je z Chin sam Marco Polo, a do Polski trafiły dzięki biskupowi Jackowi Odrowążowi. Miało to miejsce jeszcze w XIII wieku, podczas jego pobytu w Kijowie, gdzie podano chiński przysmak na posiłek. W Polsce od dawna już pierogi znajdują się w codziennym menu, a powrót ich popularności zawdzięczamy licznym pierogarniom i producentom gastronomicznym, takim jak Wytwórnia Wyrobów Garmażeryjnych PRIMA  Halina Dukała.

Wyjątkowy charakter tego dania sprawił, że zarówno w przeszłości, jak obecnie jest ono stałym elementem tradycji. Chińczycy przypisują im wróżbę szczęścia i obfitego roku. W Polsce miały swoje różne odmiany, które przygotowywano wyłącznie na specjalne uroczystości. I tak:

  • kurniki były dużymi pierogami z kurzym mięsem pieczonymi na wesela,
  • knysze to pierogi, które przygotowywano na stypę,
  • kolatki pieczono w pierwszych dniach Nowego Roku, aby uczcić pogańskie święto Kolady,
  • hreczuszki przygotowywano z mąki gryczanej, dzięki której miały ciemniejszy kolor,
  • socznie, sanieszki nadziewano słodkim farszem i serwowano podczas rodzinnych uroczystości,
  • uszka to malutkie pierożki z mięsem lub grzybami, podawane do barszczu.

Danie z ciasta makaronowego przyrządzane na wiele sposobów, pieczone, gotowane, smażone, nadziewane kapustą, grzybami, mięsem, serem, owocami, powidłami, masą z sera i ziemniaków i wieloma innych farszami, jadane jest w wielu krajach świata. Wszędzie ma swoją specyficzną, tradycyjną nazwę. I wszędzie warto go skosztować.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz