Artykuł sponsorowany

Charakterystyka kuchni gruzińskiej

Charakterystyka kuchni gruzińskiej

Gruzja zdobywa wśród Polaków coraz większą popularność jako kraj urlopowy. Słynie ona nie tylko z zachwycających, górskich krajobrazów oraz pięknych, nadmorskimi riwierami, ale również bardzo rozbudowanej tradycji kulinarnej. Gruzińska kuchnia pełna jest niezapomnianych smaków.

Podstawy kuchni gruzińskiej

Kuchnia gruzińska jest bardzo zróżnicowana, obejmuje potrawy zarówno mięsne, w tym przygotowywane z ryb i dziczyzny, jak i dania wegetariańskie. Klimat Gruzji sprzyja hodowli zwierząt na pastwiskach oraz uprawie roślin, między innymi owoców cytrusowych, winogron, papryki i pomidorów. Bardzo dużą rolę odgrywają w kuchni gruzińskiej przyprawy, z których najważniejsze to koper, papryka słodka i ostra, imbir, cynamon, tymianek, bazylia, czosnek i wiele innych. Desery gruzińskie nie mogą z kolei obejść się bez dodatku orzechów i migdałów.

Dania kuchni gruzińskiej

Zdecydowanie najbardziej znaną potrawą gruzińską jest chaczapuri – to dzięki nim kuchnia tego regionu stała się rozpoznawalna na całym świecie. Przyczyną tej popularności jest przede wszystkim prostota potrawy.

 -Najbardziej tradycyjne chaczapuri adżarskie to uformowany na kształt łódeczki placek drożdżowy, którego wnętrze wypełnione jest zapieczonym żółtym serem i pływającym na wierzchu lekko ściętym jajkiem – wyjaśniają kucharze z łódzkiej restauracji Lawasz

Smak potrawy w głównej mierze uzależniony jest od gatunku sera. W wersji imeretyńskiej placek przyjmuje formę koła, zamiast sera do jego nadzienia wykorzystać można pastę z czerwonej fasoli – takie chaczapuri nazywane jest również lobiani, je się je podobnie jak pizzę. Jak zostało powiedziane, kuchnia gruzińska to jednak przede wszystkim mięsa, przede wszystkim drób, wołowina, cielęcina i baranina – zazwyczaj podawane są one po upieczeniu, np. w formie szaszłyków przygotowywanych w otwartych piecach opalanych drewnem. Obowiązkowym dodatkiem do mięs są sosy, np. adżika, czyli pasta z papryki, ziół, czosnku i orzecha włoskiego lub tkemali – sos przygotowywany z czerwonych śliwek, chilli i innych przypraw. Bardzo popularne są również nadziewane różnymi składnikami pierożki chinkali, lepione na kształt sakiewek. Przed głównym posiłkiem dnia, czyli obfitą kolacją o nazwie supra podaje się przystawki, przede wszystkim w formie sałatek lub duszonych i nadziewanych warzyw.

Alkohole

Bardzo istotną rolę w kuchni gruzińskiej odgrywają alkohole, przede wszystkim znane i lubiane również w Polsce wina. Poza winem Gruzini chętnie piją również chache, czyli koniak wytwarzany z winogron. Jest on bardzo mocnym trunkiem, jego zawartość alkoholu wynosi od 40 do nawet 70%.

Oceń artykuł (4)
4.8
Komentarze
Dodaj komentarz