Fundusz Mieszkań na Wynajem

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Zakup nowego mieszkania bardzo często pozostaje poza obszarem możliwości młodych ludzi. Problem ten spotkał się z odzewem władz, które dokładają starań, aby ożywić polski rynek najmu mieszkań, który może być szansą dla wielu małżeństw i osób samotnych na usamodzielnienie się.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Różne aspekty wynajmu mieszkań

Wynajmowanie mieszkania to sposób na życie znacznej części polskiego społeczeństwa. Kiedy nie można pozwolić sobie na zakup nowego lokum, a nie pozostało żadne wolne mieszkanie po starszych członkach rodziny, które można przejąć, młodym ludziom pozostaje jedynie mieszkanie z krewnymi lub wynajem. W pierwszym przypadku bardzo często wspólne gospodarowanie bywa przyczyną konfliktów, szczególnie, jeśli w domu rządzą dwie gospodynie lub pojawia się absorbujące dziecko. Wynajęcie mieszkania nie jest sposobem na stabilizację, zwłaszcza że prywatni właściciele liczą sobie za lokal spore pieniądze i w każdej chwili mogą wypowiedzieć umowę.

Problem z właścicielami i najemcami nie jest sprawą nową, a powszechnie znane konflikty niejednokrotnie kończą się w sądzie. Stratni bywają zarówno sami właściciele, ryzykujący podnajęcie lokalu osobie, która go zdewastuje, albo w wyniku źle spisanej umowy – nie zechce się wyprowadzić. Takie sytuacje sprawiają, że właściciele stawiają surowe warunki najemcom, zabezpieczając się przed różnymi możliwymi konsekwencjami. Dla młodych małżeństw jest to duży problem, ponieważ windowane w górę kwoty opłat często przekraczają ich możliwości finansowe. Opcja wypowiedzenia bez powodu także bywa zagrożeniem, zwłaszcza jeśli w drodze jest dziecko. Oczywiście najemca nie musi godzić się na taką umowę, jednak często pozostaje to dla niego jedynym rozwiązaniem.

Nowy program na rynku mieszkaniowym

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi poszukujących tymczasowego mieszkania na pierwsze lata wspólnego życia, władze opracowały i wdrożyły program Fundusz Mieszkań na Wynajem. Celem tego programu jest przede wszystkim aktywizacja rynku wynajmu mieszkań oraz doprowadzenie do ujednolicenia zasad tego wynajmu, co ma stanowić gwarancję względnej stabilizacji dla najemców. Fundusz jest też efektem analiz przeprowadzonych na rynku mieszkaniowym, które wskazują, że w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej, w Polsce odsetek mieszkań wynajmowanych jest zdecydowanie niższy. Wynika to przede wszystkim ze wspomnianych wyżej wysokich cen i surowych warunków umów.

Większość problemów mieszkaniowych wiąże się nie z brakiem lokali na rynku, ale z niedostatecznymi funduszami lub też z brakiem gotowości do związania się z instytucją kredytującą na wiele kolejnych lat swojego życia. Wprawdzie miesięczne opłaty za lokal spółdzielczy również obciążają budżet domowy, jednak spłaty kredytów bankowych są znacznie wyższe i często nierealne dla przeciętnie zarabiającego Kowalskiego. Fundusz Mieszkań na Wynajem jest właścicielem określonej puli mieszkań, które udostępnia zainteresowanym najemcom po przeprowadzeniu weryfikacji ich wniosków i ocenie między innymi zdolności do regulowania czynszu w terminie. Koszty takiego najmu są niższe od rynkowych i spadają wraz z długością okresu, na jaki podpisywana jest umowa. Mieszkania obecnie udostępniane są już w kilku dużych miastach Polski.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży