Artykuł sponsorowany

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Określa to artykuł 184 b ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. Zgodnie z jego treścią, w zakres działań wchodzą czynności mające na celu utrzymanie obiektów w stanie niepogorszonym, bieżące administrowanie, dbanie o bezpieczeństwo użytkowania  oraz  jej właściwą eksploatację, zapewnienie odpowiedniej gospodarki finansowo-ekonomicznej, właściwej gospodarki energetycznej, uzasadnionego inwestowania w nieruchomość.

Czym więc konkretnie zajmuje się zarządca  nieruchomości?

W odpowiednim zarządzaniu nieruchomością chodzi głównie o kompleksową obsługę danego obiektu. W zakres działań firmy zarządzającej wchodzi zatem:

  • prowadzenie książki obiektu oraz wszelkiej niezbędnej dokumentacji technicznej,
  • zlecanie prac serwisowych, remontowych, konserwacyjnych,
  • zlecanie przeglądów budowlanych, kominiarskich  oraz  instalacji w budynku
  • bieżąca techniczna obsługa nieruchomości,
  • zawieranie umów z firmami  na  utrzymanie czystości na terenie nieruchomości, wewnątrz  jak i na zewnątrz   budynku – w zakres prac wchodzi również utrzymanie zimowe,
  • negocjowanie warunków zawieranych umów z dostawcami usług,
  • obsługa finansowa , prowadzenie księgi rachunkowej,
  • udział  w eksmisjach,
  • reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej w instytucjach i urzędach. Itp.

Dana firma zarządzająca działa zazwyczaj lokalnie. Na terenie Wałbrzycha i okolic usługi zarządzania i administrowania nieruchomościami świadczy Dom-med.

Obowiązki zarządcy nieruchomości i to, czego mu nie wolno…

Wiemy, że firma zarządzająca/administrująca  daną nieruchomością ma wiele obowiązków,

a do głównych z   nich należy dbanie o najlepszy stan powierzonego budynku oraz jego otoczenia lecz pamiętać należy, że nie może  ona podjąć wielu czynności  przekraczających zakres zwykłego zarządu - bez zgody właścicieli wyrażonej w formie uchwały. 

Często bywa też , że dana nieruchomość przynosi właścicielowi  zyski – tak, że jest w stanie utrzymać się tylko z nich. Zarządca w ramach swoich obowiązków czuwa zatem nad majątkiem  danego klienta  jednak  również  nie może podejmować  żadnych decyzji, które wiązałyby się z inwestowaniem w nieruchomość. Taką dyspozycję podejmuje jedynie właściciel nieruchomości.

Co jeszcze  bardzo ważne, zarządca/administrator  nieruchomości musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody jakie mogą powstać  w ramach wykonywanych  przez niego czynności administrowania /zarządzania nieruchomościami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz