Przygotowujesz się do zakupu nowego domu? Otwierasz firmę i nie wiesz, jak najkorzystniej wynająć pomieszczenia magazynowe czy budynek, który będzie spełniał warunki produkcji? A może posiadasz sporo gotówki i chcesz ją zainwestować w mieszkania deweloperskie? Jeśli rynek nieruchomości znajduje się w obszarze Twoich zainteresowań, przygotowaliśmy dla Ciebie wiele cennych informacji w szerokim zakresie tej tematyki.
Skorzystaj z naszej strony i dowiedz się więcej na temat praw rynku nieruchomości i pośredników, których możesz wybrać jako profesjonalne wsparcie. Poznaj ceny usług, sposoby rozwiązywania problemów i dokonywania oceny stanu technicznego.
Poznaj specjalistyczną terminologię dotyczącą rynku nieruchomości, dzięki której będziesz lepiej przygotowany do rozmowy z pośrednikiem. Poznaj najlepsze biura nieruchomości, dowiedz się, jak funkcjonują, co mogą Ci zaoferować i ile to kosztuje. Dzięki naszej stronie doskonale przygotujesz się do transakcji, nie stracisz pieniędzy i dokonasz odpowiedniego wyboru.
Pojęcie nieruchomości doskonale objaśniają polskie przepisy. Artykuł 46 § 1 Kodeksu Cywilnego mówi, że "nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności".
Szeroki zakres tego pojęcia sprawił, że zarówno w Polsce, jak i na świecie doskonale rozwinął się rynek nieruchomości, który w powszechnym rozumieniu obejmuje wszystkie transakcje dotyczące budynków i działek zarówno w kontekście ich zakupu, jak i wynajmu czy budowy. Na rynku nieruchomości funkcjonuje zarówno przeciętny człowiek, który chce kupić nowe mieszkanie, jak i wielki przemysłowiec budujący fabrykę.
Nieruchomości oferuje klientom deweloper sprzedający mieszkania w nowym bloku, ale też właściciel kamienicy wynajmujący pokoje lokatorom. Nieformalny rynek tworzą również maklerzy, kredytodawcy, inwestorzy, a nawet techniczna obsługa nieruchomości.
Zakup, wynajęcie lub sprzedaż mieszkania, domu, pomieszczeń firmy nie należy do łatwych, a podstawowym problemem, jaki się pojawia przy takich transakcjach, jest umiejętność oceny wartości obiektu. Brak wiedzy doprowadza do strat finansowych lub wiąże się z koniecznością nakładów na remont. Biura nieruchomości to firmy oferujące wsparcie klientom w dokonywaniu takich transakcji, służąc wiedzą i doświadczeniem.
Zakres działania biur nieruchomości obejmuje pośrednictwo, obsługę prawną, doradztwo i rzeczoznawstwo. Oznacza to, że osoby bez odpowiedniej wiedzy, planujące zakup lub sprzedaż obiektu, mogą zlecić firmie przeprowadzenie transakcji. Za usługi biuro pobiera odpowiednią prowizję, dlatego wybór tego właściwego wymaga przeanalizowania kosztów.
Wynajmowanie biur pośrednictwa jest szczególnie korzystne, kiedy chcemy dokonać zakupu w odległej lokalizacji. Jeśli brak czasu nie pozwala na długie podróże, pośrednik załatwi za nas wszystkie formalności, a mieszkanie będzie czekać na nasz przyjazd. Instytucje te prowadzą też własne katalogi nieruchomości na sprzedaż lub do wynajęcia.
Zakup lub sprzedaż domu czy działki wiąże się z koniecznością określenia jego wartości. Nie jest to proste szczególnie w przypadku starszych obiektów, w których wiele instalacji, wprowadzonych udogodnień czy elementów wystroju wpływa na ostateczną wartość budynku. Rzeczoznawcy majątkowi to osoby, które dysponują odpowiednią wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na oszacowane wartości obiektu.
Dobry rzeczoznawca powinien mieć odpowiednie wykształcenie, najlepiej z branży inżynieryjnej i budowlanej, pozwalające mu technicznie oszacować jakość instalacji sanitarnych, trwałość fundamentów i innych elementów konstrukcyjnych domu. Powinien od też dysponować wiedzą z zakresu prawa budowlanego, dzięki czemu będzie w stanie orzec, czy dany obiekt lub działka spełnia oczekiwania klienta pod względem formalnym.
Rzeczoznawca musi legitymować się odpowiednim zezwoleniem nadawanym przez Ministra Infrastruktury zgodnie z prawem ustawowym oraz wpisem do prowadzonego przez ministra centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych. Rejestry publikowane są w Dzienniku Urzędowym MI, a także na stronach internetowych ministerstwa.