Artykuł sponsorowany

Czy warto pompować koła azotem?

Czy warto pompować koła azotem?

Obowiązkiem każdego kierowcy jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i – w razie konieczności – ich dopompowanie do prawidłowej wartości. Standardowym i bardzo powszechnym rozwiązaniem jest pompowanie kół sprężonym powietrzem. Jednak coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie pompowaniem kół azotem. Na czym to polega i czy rzeczywiście jest to bardziej opłacalne?

Ważne ciśnienie w oponach

Dbałość o odpowiedni poziom ciśnienia w kołach jest niezwykle istotna. Napompowane koła zwiększają przede wszystkim bezpieczeństwo podróżowania. Miękka opona oznacza najczęściej destabilizację, co utrudnia dynamiczne pokonywanie zakrętów. Ponadto zbyt niski poziom ciśnienia przekłada się na wydłużenie drogi hamowania.

Warto jednak wiedzieć, że prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne z ekonomicznego punktu widzenia. Miękkie ogumienie wykazuje większe opory toczenia, a więc potrzebna jest większa siła to wprawienia ich w ruch. Efekt? Dużo większe zużycie paliwa. Ponadto niedopompowana opona oznacza zbyt dużą powierzchnię styku z podłożem, a to oznacza szybsze ścieranie się bieżnika – wyjaśnia specjalista ze stacji diagnostycznej Car-Cord.

Pompowanie kół azotem – na czym polega?

Pompowanie kół azotem nie jest nową metodą. Nie jest to proces skomplikowany – wygląda dokładnie tak samo jak pompowanie kół sprężonym powietrzem. Różnica polega na tym, że zamiast powietrza wtłaczany jest azot.

Z uwagi na specyfikę tego procesu, z takiej usługi można skorzystać w warsztatach samochodowych oraz stacjach diagnostycznych.

Pompowanie kół azotem – to się opłaca

Pompowanie kół azotem jest rozwiązaniem, które wiąże się z wieloma zaletami. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • ograniczenie częstotliwości dopompowywania powietrza – azot zapewnia utrzymanie prawidłowego ciśnienia w kołach niż powietrze nawet trzykrotnie dłużej
  • zmniejszenie ryzyka wystrzału opony podczas jazdy
  • zmniejszenie ryzyka sflaczenia ogumienia w wysokich temperaturach.

Dodatkowym atutem jest mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się rdzy na felgach stalowych – azot nie wchodzi w reakcje ze stalą.

Specjaliści podkreślają, że pompowanie kół azotem jest najbardziej opłacalne w przypadku samochodów wykonujących duże przebiegi. Dlaczego? To właśnie wtedy można zaobserwować oszczędności wynikające z mniejszego zużycia paliwa oraz wolniejszego zużywania się opon.

Warto przy tym podkreślić, że usługa pompowania kół azotem nie jest droga. Średni koszt waha się w granicach 20-30 zł – cena jest jednak uzależniona od rozmiaru opon.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz