Materiał Partnera

Usługi wulkanizacyjne - recepta na uszkodzone opony

Usługi wulkanizacyjne - recepta na uszkodzone opony

Niewiele potrzeba, aby opona w samochodzie uległa uszkodzeniu. Może to być spowodowane między innymi wyboistą drogą bądź kawałkiem potłuczonego szkła. Prawie każdy z nas choć raz znalazł się w sytuacji, w której konieczna była pomoc fachowców z warsztatu samochodowego, którego główną usługą jest serwis i naprawa opon. Co poza tą usługą oferują firmy wulkanizacyjne?

Naprawa uszkodzonej opony

Wbrew pozorom opony są dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. W trakcie prawidłowej jazdy radzą sobie świetnie nawet przy osiągnięciu dużych prędkości, natomiast w zetknięciu z dziurawymi drogami czy krawężnikami mogą nabawić się uszczerbku na powierzchni. Jednak nie każde uszkodzenie opony musi oznaczać jej wymianę. Istnieje wiele usterek, z którymi doświadczeni mechanicy, np. z firmy Fejfer z Gdańska dadzą sobie radę.

Uszkodzenia opon dzieli się zazwyczaj na dwie grupy. Do pierwszej zalicza się uszczerbek czoła bieżnika, czyli np. przebicie punktowe opony, natomiast druga grupa to wszelkie uszkodzenia boku opony, między innymi wszelkiego rodzaju wybrzuszenia, pęknięcia i nacięcia ściany bocznej opony.

Metoda naprawy uszkodzonej opony zależy przede wszystkim od miejsca i rodzaju powstałego mankamentu. Najczęściej występującym rodzajem uszkodzeń jest przebicie opony. Jeśli przebite zostaje czoło opony i nie jest ono zbyt rozległe można bez problemu załatać oponę. Łatki zakłada się na gorąco i montuje przy użyciu kleju. Jeżeli natomiast defekt powstał również na którejś ze ścian bocznych użycie łatki nie będzie wystarczające. W takim przypadku konieczne będzie zdemontowanie opony z felgi i naprawa za pomocą knotów lub sznurów.

Pozostałe usługi wulkanizacyjne

Zakłady wulkanizacyjne świadczą wiele usług związanych z serwisem i naprawą opon. Do ich głównych zajęć należy m. in. wymiana opon na zimowe, a następnie zmiana ogumienia na letnie. Zalecane jest, aby jesienią zmienić opony na zimowe, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Przed wymianą opon należy sprawdzić stan kół oraz zbadać, czy opony zużywają się równomiernie. Jeśli znaleziono widoczne ślady świadczące o nierównym zużyciu opon warto sprawdzić stan zawieszenia oraz ustawienia jego geometrii. Wiele zakładów wulkanizacyjnych poza samą wymianą kół oferuje również przechowywanie opon.

Kolejną usługą świadczoną przez firmy wulkanizacyjne jest wyważanie kół. Polega ono na rozłożeniu w sposób równomierny mas wokół osi obrotu koła. Źle wyważone opony mają duży wpływ na komfort jazdy samochodem i mogą powodować szybsze zużycie amortyzatorów, drążków kierowniczych, łożysk i opon. Ma to również wpływ na pogorszenie przyczepności kół.

Każdy kierowca przynajmniej kilka razy w roku korzysta z usług zakładów wulkanizacyjnych. Wybór doświadczonych i uczciwych fachowców jest nie tylko oszczędnością, ale również gwarancją bezpieczeństwa zamontowanego bądź naprawionego ogumienia.

Opracowanie:
Gdańsk, Warszawska 86
tel. 602 674 580
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz