Sushi. Przysmak z Kraju Kwitnącej Wiśni

Sushi. Przysmak z Kraju Kwitnącej Wiśni

Sushi to japoński przysmak tradycyjnie przygotowywany z ryżu, wodorostów i surowej ryby. Współcześnie w restauracjach możemy spotkać je w wielu postaciach – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia kucharza. Japońska kuchnia to dla ciebie wciąż czarna magia? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym jest sushi i jak odnaleźć się w menu azjatyckiej restauracji.

Strony www Strony www

Co to jest sushi?

Pierwsza wzmianka o sushi pojawiła się w Japonii już w 718 roku. Obecnie nie sposób się jednak dowiedzieć, czym ono wówczas było. Przez około 800 kolejnych lat sushi ulegało ciągłym przemianom, podobnie jak japońska kuchnia.

Obecnie jest to potrawa składająca się z japońskiego ryżu, który jest bardziej klejący niż ten, znany nam z rodzimej kuchni oraz dodatków. Wiele osób kojarzy sushi z surową rybą – to ona najczęściej pojawia się jako dodatek, ale obecnie dostaniemy ją również grillowaną lub podawaną w tempurze. W restauracjach zjemy również sushi z krewetkami czy pałeczkami krabowymi a także sushi wegańskie.

W tradycyjnym sushi znajdziemy również wodorosty nori, w które zawija się nadzienie za pomocą maty bambusowej oraz warzywa. Do potrawy często dodaje się awokado, ogórka, marynowaną rzepę, grzyby shiitake, pędy bambusa czy bakłażan. Nowoczesne wersje sushi często zawierają również takie dodatki jak serek Philadelphia czy tofu.

Obowiązkowym dodatkiem, który koniecznie musi się znaleźć na stole, jest wasabi – japoński chrzan o zielonym zabarwieniu oraz marynowany imbir, który neutralizuje smaki i pozwala cieszyć się każdym kęsem tego azjatyckiego przysmaku.

wasabi

Sashimi, nigiri, maki czy futomaki?

Obecnie w azjatyckich restauracjach możemy dostać sushi pod różną postacią. Nie wiesz, co oznaczają obco brzmiące nazwy w menu i jakie są rodzaje sushi? Podpowiadamy, co jest czym!

  • Nigiri – jest to specyficznie krojona surowa ryba (chociaż zdarzają się również owoce morza lub słodki omlet z jajka) położona na kulce uformowanej z ryżu z dodatkiem wasabi.
nigiri
  • Sashimi – plaster surowej świeżej ryby, w sashimi nie ma ryżu, dlatego nie jest ono zaliczane do sushi.
sashimi
  • Maki – jest to najbardziej popularna forma sushi, czyli ryż z dodatkami, który jest zawinięty w wodorost nori i pokrojony na kawałki. Do jego przygotowania używa się m. in łososia, węgorza, tuńczyka, ryby maślanej i krewetek.
  • Futomaki – są to grube i duże maki o średnicy około 4-6 cm, zazwyczaj podawane z dwoma lub trzema składnikami, z kolei małe maki o średnicy 2-3 cm nazywane są hosomaki.
  • Temaki – rożki z wodorostów z ryżem i różnymi dodatkami.
sushi

Jak jeść sushi?

Tradycyjnie sushi powinno się jeść z dodatkiem zielonego chrzanu wasabi oraz marynowanego imbiru. Do posiłku podawany jest również sos sojowy. Według tradycji moczymy w nim tylko górną część sushi, ponieważ ryż bardzo szybko nasiąka. Nie mieszamy również sosu z wasabi. Jeśli maki podane jest w innym sosie, rezygnujemy z dodatku sosu sojowego. Po każdym kawałku sięgamy po imbir, który jemy, aby oczyścić kubki smakowe. Do picia najlepsza jest zielona herbata.

W większości restauracji, szczególnie poza Japonią, omija się te tradycyjne nakazy, dlatego możesz jeść sushi tak, jak smakuje ci najlepiej. Lokale azjatyckie prześcigają się teraz w wymyślaniu coraz to nowocześniejszych połączeń, dlatego naprawdę masz, z czego wybierać! Sushi z białym serkiem i ogórkiem? Smażone w tempurze? A może z grillowaną rybą? Ten przysmak wcale nie musi kojarzyć się egzotycznie!

Nie umiesz jeść pałeczkami? To nic! Sushi można jeść rękami – nie będzie to faux pas nawet w Japonii! A jeśli nie chcesz brudzić sobie dłoni, kup drewniane pałeczki i poćwicz w domu – to nic trudnego. Możesz także skusić się na przygotowanie sushi samodzielnie – w supermarketach z łatwością znajdziesz gotowy zestaw do sushi, za pomocą którego zrobisz je w domu.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (5)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz