Artykuł sponsorowany

Stłuczka z samochodem bez ważnego OC? Sprawdź, jak postępować

Stłuczka z samochodem bez ważnego OC? Sprawdź, jak postępować

Chociaż aktualne przepisy nakładają na właścicieli zarejestrowanych pojazdów wykupienie ubezpieczenia OC, nie wszyscy kierowcy stosują się do prawa. Gdy dojdzie do stłuczki,
w której sprawcą jest osoba kierująca samochodem bez aktualnego ubezpieczenia OC, pojawia się problem. Czy w takiej sytuacji osoba pokrzywdzona ma szansę na wypłatę odszkodowania? Jak postępować w takim przypadku? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Dlatego obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest skorzystanie z oferty agencji ubezpieczeniowych, takich jak np. Uniqa. Agencja ubezpieczeniowa. Natalia Lewandowska w celu wykupienia podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. Istotą polisy OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które wypłaca odszkodowanie osobie pokrzywdzonej.  Problem w tym, że – jak pokazują statystyki zebrane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – nawet 250 tys. pojazdów nie posiada ważnego OC. Należy przy tym podkreślić, że nie warto ograniczać się wyłącznie do obowiązkowej polisy. Dobrym rozwiązaniem jest rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej, nie tylko o ubezpieczenia komunikacyjne, ale również inne elementy oferty agencji ubezpieczeniowej.

Spisanie oświadczenia sprawcy o zdarzeniu jest niewystarczające

O ile sprawca kolizji posiada ważne ubezpieczenie OC pojazdu, procedura związana
z likwidacją szkody przebiega bez problemów. Wystarczy bowiem spisać oświadczenie sprawcy o zdarzeniu, a następnie zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym winny wykupił ubezpieczenie. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy sprawca nie posiada ważnej polisy. W takim przypadku należy wezwać policję, także wtedy, gdy doszło jedynie do uszkodzenia pojazdów. Jest to ważne, ponieważ funkcjonariusz ma obowiązek sporządzenia dokumentacji o zdarzeniu spowodowanym winą osoby kierującej nieubezpieczonym pojazdem.

Po zebraniu dokumentów (m.in. dokumentacji policyjnej, oświadczenia sprawcy) osoba poszkodowana musi udać się do swojego ubezpieczyciela. To on przeprowadza postępowanie, które pozwala ustalić zasadność oraz wysokość dochodzonego odszkodowania.

Kto wypłaca odszkodowanie osobie pokrzywdzonej?

Do wypłaty odszkodowania zobligowany jest albo UFG, albo towarzystwo ubezpieczeniowe osoby poszkodowanej. Wszystko zależy od tego, czy pokrzywdzony kierowca posiadał polisę AC:

  • jeśli osoba poszkodowana miała ważne ubezpieczenie AC, wówczas wypłatą odszkodowania zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe;
  • jeśli osoba pokrzywdzona nie posiadała polisy AC, do wypłaty odszkodowania zobowiązany jest UFG. Następuje to w ciągu maksymalnie 30 dni od zgłoszenia.

W tym drugim przypadku, UFG może wystąpić z regresem do sprawcy. Oznacza to, że osoba winna kolizji zostaje zobowiązana do pokrycia kosztów odszkodowania oraz kosztów związanych z nałożoną karą za brak ważnej polisy OC.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz