Artykuł sponsorowany

Księgowość uproszczona i księgowość pełna – różnice

Księgowość uproszczona i księgowość pełna – różnice

Wielu początkujących przedsiębiorców ma trudność z wyborem rodzaju księgowości. Możemy się zdecydować na księgowość uproszczoną lub księgowość pełną. Teoretycznie wiemy, na czym polega każdy z rodzajów, ale wiele z ich cech, wad i zalet pojawi się dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Niestety nie ma lepszej możliwości ich poznania niż na własnej skórze, ale możemy znacząco ułatwić sobie wybór, porównując różnice i zestawiając je ze swoimi wymaganiami oraz oczekiwaniami.

Podstawowe różnice między księgowością pełną i uproszczoną

Na początku warto przede wszystkim wiedzieć, czym w swym podstawowym zakresie różnią się oba rodzaje księgowości – księgowość pełna oraz księgowość uproszczona. Bez zagłębiania się w tę sprawę możemy szybko dojść do wniosku, że księgowość uproszczona stanowi swoisty zestaw najbardziej podstawowych zasad związanych z gromadzeniem danych finansowych firmy. Skorzystają z niej głównie osoby prowadzące małe firmy. Księgowość uproszczona polega głównie na wyliczeniu podatku, co zawsze jest konieczne, ale nie ma potrzeby, by mali przedsiębiorcy prowadzili rozbudowaną i kosztowną księgowość pełną. Niestety, księgowość uproszczona nie mówi zbyt wiele o stanie firmy poza wspomnianą wyżej wysokością podatków lub poziomem przychodów. Dlatego jeśli firma się rozbuduje i przestaniemy wiedzieć, na czym dokładnie zarabiamy i tracimy, przyda się księgowość pełna. Stanowi świetne narzędzie do całkowitego kontrolowania przedsiębiorstwa pod względem finansowym i na pewnym etapie prowadzenia działalności jej wprowadzenie jest po prostu niezbędne. Ewidencjonujemy w niej wszystkie zdarzenia, więc wymagane jest, aby biuro rachunkowe, z którego pomocy skorzystamy, stało na najwyższym możliwym poziomie. Jednym z takich biur rachunkowych jest Kullak Iwona. Biuro rachunkowe.

Kiedy firma jest zobligowana do prowadzenia księgowości pełnej?

Niektóre formy prowadzenia działalności obwarowane są wymogiem prowadzenia księgowości pełnej. Dotyczy to głównie firm, których forma prowadzenia zakłada wydzielenie i zarządzanie odrębnym majątkiem, zapewniając przy tym wszystkim kontrahentom i właścicielom, kontrolę nad tym procesem. Pełną księgowość poprowadzą więc zawsze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.  Na straży zapewnienia wszelkich wymogów związanych z prowadzeniem księgowości pełnej stoją oczywiście wykwalifikowani księgowi z biura rachunkowego, na których ręce składamy bardzo ważne obowiązki, kluczowe do skutecznego działania firmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz