Materiał Partnera

Księgowość elektroniczna – metodologia pracy biur rachunkowych

Księgowość elektroniczna – metodologia pracy biur rachunkowych

Obecnie w środowisku biznesowym, coraz bardziej popularne są usługi biur rachunkowych. Wielokrotnie przedsiębiorstwa, zarówno małe, jak i te znacznie większe – spółki – podejmują stałą współpracę w ramach obsługi kadrowo-płacowej, czy też księgowo-podatkowej. Jest to opłacalne między innymi dzięki braku konieczności budowania we własnych firmach złożonych struktur biurowych. Skuteczność, terminowość, a także kompleksowość, oferują jednak podmiotom gospodarczym, tylko te biur rachunkowe, które opierają swoją pracę o księgowość elektroniczną.

Zakres pracy w księgowości elektronicznej

Najlepsze biura rachunkowe, które działają na rynku, są otarte na prowadzenie działań obsługi kadrowo-płacowej firm, czy też obsługi księgowo-podatkowej, zarówno w przypadku przyjętej polityki ewidencjonowania na zasadach ogólnych, jak i tych uproszczonych. Mowa o wyborze metod księgowania, których w polskim prawie jest obecnie kilka: księgi rachunkowe, księgi przychodów i rozchodów, karty podatkowe, ryczałt ewidencjonowany itd.

Niezależnie od tego, czy firma zobowiązana jest do prowadzania księgowości uproszczonej, czy pełnej, dobre biuro rachunkowe, będzie wykonywało większość operacji w nowoczesnych programach. To zaś umożliwia podejmowanie współpracy z podmiotami gospodarczymi z siedzibami, nawet oddalonymi o kilkaset kilometrów. Przekaz dokumentów może odbywać się bowiem drogą elektroniczną, faksami, czy też poprzez dedykowane i sprawdzone sieci kurierskie!

Zalety księgowości elektronicznej

Księgowość elektroniczna jest dzisiaj w szczególności wykorzystywana przez biura rachunkowe, których specjaliści są znacznie szerzej wykwalifikowani, od zwykłych księgowych pracujących w strukturach różnych przedsiębiorstw – często pracują oni w starej metodologii analogowej (papierowej). Jeśli chodzi o zalety „cyfrowego” systemu pracy, warto wiedzieć, że przede wszystkim pozwala on na przeprowadzenia błyskawicznego procesu księgowania. Oprócz tego nowoczesne programy pozwalają na tworzenie szerokich raportów ekonomicznych, analiz finansowych, czy na wdrażanie wzorców rachunkowości zarządczej. Dobre biura rachunkowe otwarte są zatem nie tylko na np. przygotowanie list płac, rozliczeń VAT, czy prowadzenie kont firmy. Są one również gotowe służyć pomocą w ramach tworzenia np. strategii budżetowej przedsiębiorstwa. Nowoczesne programy księgowości elektronicznej, idealnie im przy tym pomagają!

Sprawniejszy kontakt z instytucjami państwowymi

Oprócz szeregu zalet i mnogości funkcji programów księgowości elektronicznej, ma ona również olbrzymie znacznie przy kontaktach z instytucjami państwowymi – np. urzędami skarbowymi. Dzisiaj bowiem można przesyłać PIT-y w formie cyfrowej, czy też przygotowywać tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Istotne jest jednak to, aby zachować kilka zasad prawnych, przy działaniach księgowości elektronicznej. Mowa o m.in. bezpiecznym archiwizowaniu danych, czy też o możliwości szybkiego wydruku wszystkim dokumentów, np. dla podmiotów kontrolnych.

Skorzystaj z księgowości elektronicznej już dziś!

Jeśli jesteś zatem przedsiębiorcą i zależy Ci na usprawnieniu Twoich procesów księgowo-rachunkowych, podatkowych, a także kadrowo-płacowych, oraz chcesz przy tym zwiększyć poprawność ruchów gospodarczych firmy, zgłoś się do takich specjalistów, jak ci z Biura rachunkowego Dasma. Prowadzone jest ono w miejscowości Pińczów (województwo świętokrzyskie), ale dzięki księgowości elektronicznej, świadczy stałą, lub doraźną obsługę klientów z różnych regionów Polski!

Opracowanie:
Pińczów, 3 Maja 20a
tel. 41 357 47 63
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz