Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Usługi rachunkowe dla firm – biuro księgowe.
Biuro rachunkowe prowadzi księgowość i sprawy kadrowo – płacowe dla firm i pomaga przy rejestracji działalności gospodarczej oraz wyborze formy opodatkowania.
Jak prawidłowo rozliczyć PIT – instrukcja w pigułce
Prawidłowe rozliczanie PIT jest obowiązkiem każdej legalnie zatrudnionej osoby. Warto wiedzieć, jakich kroków należy się podjąć po otrzymaniu druku od pracodawc
Zwrot podatku z Niemiec – co trzeba wiedzieć?
Pracowałeś lub pracujesz na terenie Niemiec? Masz problem z rozliczeniem podatkowym? Skontaktuj się z nami, a pomożemy w otrzymaniu zwrotu podatku. Jak?
Rachunkowość w rękach specjalisty. Biuro rachunkowe
Podczas prowadzenia własnej firmy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. - pkt.pl
Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracownika przechodzącego na emeryturę?
W ramach obsługi kadrowo-płacowej, pracodawca musi też zadbać o pracowników przechodzących na emeryturę. Dowiedz się, o czym należy w takiej sytuacji pamiętać.
Optymalizacje podatkowe, czyli jak płacić niższe podatki
Optymalizacje podatkowe są opłacalne dla każdej firmy. Ich dobór powinien zaś się odbywać na podstawie analiz ekonomicznych, które tworzą biura księgowe.
Jaką formę księgowości wybrać dla swojej firmy?
Samodzielne prowadzenie księgowości może być trudne, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty, który poprowadzi firmę i dobierze metodę księgowań.
Czy warto korzystać z doradztwa podatkowego?
Ze względu na wysokie podatki, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z fachowego doradztwa w tym zakresie. Czy warto i na czym to polega?

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe