Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Załóż firmę z pomocą biura rachunkowego D&M!
Marzysz o własnym biznesie lecz zniechęcają Cię liczne formalności? Skontaktuj się z zaufanym biurem rachunkowym, które pomoże Ci założyć biznes.
Wygodniejsze prowadzenie firmy dzięki obsłudze kadrowo-płacowej
Firma zatrudniająca pracowników musi z tego tytułu zadbać o realizację wielu obowiązków. Warto powierzyć je doświadczonym księgowym z biura rachunkowego.
2 sprawy, na które należy zwrócić uwagę, szukając biura rachunkowego!
Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwe. Dlatego prowadzenie księgowości zleć zaufanej firmie rachunkowej. Zastanawiasz się, jak ją znaleźć? Podpowiadamy.
Specyfikacja usług biur podatkowych w Polsce
W Polsce działa coraz więcej biur rachunkowych. Najchętniej przedsiębiorcy podejmują jednak współpracę ze specjalistami ze statusem doradcy podatkowego.
Na czym polega prowadzenie ksiąg rachunkowych?
W przypadku ewidencjonowania podatków i ruchów gospodarczych na zasadach ogólnych pełnej księgowości, należy prowadzić tak zwane księgi rachunkowe/handlowe.
Skonsolidowane sprawozdania finansowe pod okiem biegłych rewidentów z Biura rachunkowego Radek
Skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządza się dla grup kapitałowych w taki sposób, aby pokazać jaka jest kondycja grupy kapitałowej jako całości.
Odpowiedzialność za błędy biura rachunkowego
Kto odpowiada za błędy popełnione przez biuro rachunkowe i kiedy możemy żądać odszkodowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Idealna księgowa – czym powinna się charakteryzować osoba, której zlecamy prowadzenie rachunkowości
Finanse firmy to zbyt poważna sprawa, żeby zlecać ją komukolwiek. Każdy chce dla swojego biznesu idealnej księgowej. Jak ją znaleźć? Jakie cechy powinna mieć?

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe