Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Co zmieni się od 2018 r. w rozliczeniach z ZUS?
Od 2018 roku zmieni się sposób rozliczania składek ZUS. Cztery osobne przelewy zastąpi jeden, na indywidualne konto płatnika. Pozwoli to uprościć rozliczenia.
Jak zoptymalizować podatki w firmie?
Zastanawiasz się, jak płacić niższe podatki w firmie? Dobrym rozwiązaniem jest optymalizacja podatkowa. Skorzystaj z doradztwa podatkowego i wiedz więcej.
Rozliczenie PIT 2018 – o czym musimy pamiętać, rozliczając się z fiskusem?
Każdy, kto zarabia, ma obowiązek płacenia podatków. Jak rozliczyć się z fiskusem? O czym pamiętać podczas wypełniania deklaracji? Pomoże nam w tym księgowa.
Biuro rachunkowe – czy to dobra opcja dla Twojej firmy?
Prowadzisz własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy zatrudnić księgowego na etat, czy postawić na zewnętrzne biuro rachunkowe? Dowiedz się, co wybrać.
Czym wyróżnia się profesjonalne biuro rachunkowe?
Prowadzisz własną firmę i sam zajmujesz się sprawami podatkowymi? Nie trać czasu i energii na kwestie finansowe – przekaż je w ręce profesjonalistów
Noty i faktury korygujące od A do Z
Błędy zdarzają się każdemu, nawet w księgowości, więc warto poznać możliwości ich niwelowania. Faktury możemy poprawić notą korygującą lub FV‐korektą.
Podatki. Kiedy lepiej rozliczać się razem z małżonkiem?
W Polsce możemy się rozliczać razem ze współmałżonkiem, opłaca się to szczególnie wtedy, gdy między dochodami pary jest duża dysproporcja.
Jak wygląda prowadzenie ksiąg rachunkowych?
Pomoc doświadczonego biura rachunkowego jest nieoceniona podczas prowadzenia własnego biznesu. Postaw na najlepszych specjalistów w branży.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe