Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Formy opodatkowania działalności - czy znasz je wszystkie?
Wśród obecnie dopuszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej można wyróżnić co najmniej cztery. Koniecznie zapoznaj się z ich charakterystyką!
Dlaczego warto zlecić sporządzenie biznesplanu?
Stworzenie biznesplanu to złożony proces wymagający wielobranżowej wiedzy. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto zlecić jego sporządzenie profesjonalnej firmie.
Co musisz wiedzieć o biurze rachunkowym zanim zaczniecie współpracę?
Jeśli chcemy powierzyć prowadzenie naszej księgowości pracownikom biura rachunkowego, musimy przekonać się, że mamy do czynienia z prawdziwymi specjalistami.
Komu powierzyć sprawy kadrowo-płacowe?
Zastanawiasz się nad zatrudnieniem kadrowej? A może lepiej skorzystać z usług biura rachunkowego? Zajrzyj tutaj i zobacz, co bardziej się opłaca. Przeczytaj!
Jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy w Polsce?
Jednym z podatków, który obowiązkowo muszą płacić wszyscy przedsiębiorcy, jest podatek dochodowy. Jakie jeszcze podatki firma musi odprowadzać? Sprawdź!
Jak wybrać biuro rachunkowe?
Przekonaj się, jak łatwo wybrać rzetelne biuro rachunkowe. Skorzystaj z opinii klientów i sprawdź informacje o firmach w Rankingu biur rachunkowych aleRanking.
Jakie usługi wchodzą w zakres profesjonalnej obsługi kadrowej firm?
Zatrudnianie pracowników w firmie to szereg obowiązków dla pracodawcy. Warto zapewnić sobie wsparcie księgowych w zakresie spraw związanych z kadrami.
Rozliczanie się z pomocą biura rachunkowego
Biura rachunkowe zrzeszające się w stowarzyszeniach zatrudniają najlepszych doradców podatkowych, którzy oferują kompleksowe prowadzenie rachunkowości.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe