Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Prowadzenie pełnej księgowości w ofercie Biura Rachunkowego Agnieszki Gunerka
Mieszkasz w Łodzi lub okolicy i szukasz księgowej, która zajmie się prowadzeniem pełnej księgowości w Twojej firmie? Zaufaj Biuru Rachunkowemu A. Gunerki!
Outsourcing usług księgowych – dlaczego jest korzystny dla przedsiębiorcy?
Jakie są zalety korzystania z outsourcingu usług księgowych? Czemu outsourcing księgowości jest korzystny dla małych, średnich i dużych firm? Co można zyskać?
Wynik finansowy przedsiębiorstwa – poznaj kondycję swojej firmy
Informacja o wyniku finansowym pozwala na określenie stopnia opłacalności prowadzenia działalności i ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości firmy
Nie czekaj już dłużej, załóż swoją firmę z pomocą księgowych z biura rachunkowego Fin-Lex
Dlaczego opłaca się założyć własną firmę i czemu pomoc księgowego przy tym jest tak ważna? Oddaj całą rachunkowość w ręce specjalisty z biura Fin-Lex.
Na czym polega prowadzenie księgowości elektronicznej?
Coraz większa liczba biur rachunkowych przechodzi na usługi w ramach księgowości elektronicznej. Czym ona jest? Kliknij link i poznaj najważniejsze szczegóły.
Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
Jedną z form ewidencji wykorzystywanych w księgowości uproszczonej jest Księga Przychodów i Rozchodów. Jak powinna ona wyglądać i jak należy ją prowadzić?
Pomoc biura rachunkowego podczas zakładania działalności - Onyks
Proces zakładania własnej działalności wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. W jaki sposób może nam w tym pomóc biuro rachunkowe? Sprawdźmy ofertę Onyks.
Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?
Doradca podatkowy dba o interesy osób prywatnych i przedsiębiorstw. Zakres jego uprawnie jest szeroki. Kiedy warto się zgłosić po pomoc? Kliknij i sprawdź.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe