Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Zalety prowadzenia księgowości online – to rozwiązanie dla zabieganych i nowoczesnych przedsiębiorców
Jeśli nie mamy czasu na samodzielne prowadzenie księgowości, a biuro rachunkowe to dla nas za duży koszt, rozwiązaniem będzie księgowość online. Jak to działa?
Łatwe rozwiązywanie problemów podatkowych dzięki doradcy
Doradztwo podatkowe to doskonałe wsparcie dla każdego przedsiębiorcy, który dzięki niemu uniknie wielu problemów związanych np. z niewłaściwym rozliczaniem.
Biuro rachunkowe czy własny księgowy? Co jest lepsze dla małej i średniej firmy?
Nie każdy przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić księgowość – często po prostu brakuje na to czasu. Co wtedy wybrać?
Jak wygląda prowadzenie księgowości spółki kapitałowej?
Spółki kapitałowe zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Zając tym może się biuro rachunkowe. Świadczy ono doradztwo podatkowe, obsługę kadr i płac.
Rewizja finansowa – badanie sprawozdań finansowych
Badanie rocznych sprawozdań finansowych jest przeprowadzane przez firmy audytorskie, które zatrudniają specjalistów z uprawnieniami biegłych rewidentów.
Kiedy możemy liczyć na zwrot podatku z zagranicy?
Podobnie jak w Polsce, w innych krajach też obowiązują liczne ulgi pozwalające na uzyskanie zwrotu podatku. Więcej na ten temat powie nam doradca podatkowy.
Dobry księgowy to skarb, jak go znaleźć i zatrzymać?
Koszt prowadzenia usług księgowych jest zróżnicowany. Zobaczmy czym kierować się – poza ceną, przy wyborze księgowego dla naszej firmy, by wybrać dobrze.
Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?
Doradca podatkowy jest w stanie pomóc klientom m.in. w rozliczaniu podatku dochodowego CIT, a także podatku VAT, podatku od nieruchomości czy odroczonego.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe