Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej?
Prowadzenie własnej księgowości jest niezwykle skomplikowane. Dlatego lepiej postaw na zaufanych profesjonalistów – oszczędzaj dzięki nim czas i pieniądze.
Czy warto powierzyć rozliczanie firmy księgowym?
Usługi rachunkowe świadczone przez księgowych to możliwość uniknięcia problemów związanych z nieprawidłowym rozliczeniem firmy i wsparcie dla przedsiębiorcy.
Po czym poznać dobre biuro rachunkowe?
Dobre biuro rachunkowe to biuro, zatrudniające doświadczonych księgowych, oferujące wszechstronny zakres usług, a także cieszące się pozytywną opinią.
Co powinieneś wiedzieć, aby móc podejmować korzystne decyzje w biznesie?
Żeby prawidłowo zarządzać firmą, musisz mieć obraz jej sytuacji finansowej i prognozy na najbliższe miesiące. Co powinieneś zrobić, by uzyskać te informacje?
Na czym polega monitoring należności?
Jeśli w naszej firmie mamy problem ze ściąganiem zadłużenia od wierzycieli, warto zastosować monitoring należności. Pomogą nam w tym wyspecjalizowane firmy.
Co zmieni się od 2018 r. w rozliczeniach z ZUS?
Od 2018 roku zmieni się sposób rozliczania składek ZUS. Cztery osobne przelewy zastąpi jeden, na indywidualne konto płatnika. Pozwoli to uprościć rozliczenia.
Oferta usługowych biur rachunkowych
Biura rachunkowe to placówki oferujące właścicielom firm pomoc w prowadzeniu dokumentacji finansowej, podatkowej i kadrowej, a także fachowe doradztwo.
Usługi rachunkowe - nieocenione wsparcie w prowadzeniu każdego biznesu
Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność biznesu. Poznaj ważną rolę księgowego w prowadzeniu biznesu. Sprawdź, w jak różnych czynnościach pomaga księgowość.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe