Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Zmiany w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej. Prace trwają
Podatek od sprzedaży detalicznej będzie obowiązywał sieci handlowe oraz sprzedawców detalicznych. Proponowane zmiany przedstawia Ministerstwo Finansów - pkt.pl
Podatkowa księga przychodów i rozchodów – ogólna charakterystyka
Czym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów? Kto musi ją prowadzić, a kto może być z tego obowiązku zwolniony? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Sprawozdania finansowe roczne – z czego się składają?
Sprawozdania finansowe to roczne opracowania rachunkowe, które składają się na m.in. rachunki zysków i strat, a także wyceny majątku w ujęciu bilansowym.
Na czym polega doradztwo księgowe? – zakres usługi
Biuro rachunkowe może świadczyć usługi księgowe także z zakresu doradztwa. Dowiedz się, dlaczego warto z niego skorzystać i co konkretnie obejmuje usługa.
Jakie sprawozdania statystyczne należy składać co miesiąc?
Wszystkie podmioty gospodarcze w Polsce zobowiązane są do sporządzania sprawozdań statystycznych. Duża część z nich musi być składana do GUS co miesiąc.
Jakie usługi świadczą księgowi w ramach obsługi kadrowo-płacowej?
Zatrudniając pracowników warto zdecydować się na powierzenie obsługi kadrowo-płacowej specjalistom z biura rachunkowego, którzy dokonają niezbędnych rozliczeń.
Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe?
Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą, możemy skorzystać z usług związanych z prowadzeniem rachunkowości, ale także uzyskamy pomoc w prowadzeniu spraw kadrowych.
Jak sporządza się listę płac i czy jest ona konieczna?
W skład dokumentacji płacowej wchodzi dobrowolny dokument nazywany listą płac. Pomaga usystematyzować księgowanie wynagrodzenia, a sporządzają ją księgowi.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe