Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Zajmij się prowadzeniem firmy. Księgowość zostaw profesjonalistom
Prowadzenie księgowości samodzielnie to zwykle kiepski pomysł. Jeśli nie posiadamy w tej dziedzinie odpowiedniego doświadczenia, możemy popełnić wiele błędów.
3 terminy składania PIT w 2016 roku
W zależności od rodzaju zeznania PIT masz trzy terminy, które obowiązują w 2016 roku, na ich złożenie w US. Jakie? Dowiedź się na pkt.pl
Co to jest księgowość uproszczona?
Dowiedz się, jak prowadzić uproszczoną księgowość. Do wyboru są trzy formy - karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany oraz książka przychodów i rozchodów.
Czym zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych?
Zadaniem ZUS jest gromadzenie składek na ubezpieczenia społeczne i wydawanie świadczeń: emerytur, zasiłków chorobowych, macierzyńskich i rent.
Usługi rachunkowe – kiedy warto z nich skorzystać?
Usługi rachunkowe powinny być prowadzone przez profesjonalnych oraz rzetelnych księgowych z biura, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę.
Na czym polega audyt podatkowy?
Nawet niezwiązany z przedsiębiorstwem obywatel może łatwo zgubić się w prawie podatkowym. Firmy korzystają z audytów podatkowych, szczególnie przed kontrolą.
Zakładasz firmę? Poszukaj odpowiedniego biura rachunkowego
Zakładając własną działalność ważne jest aby wybrać dobre biuro rachunkowe, które pomoże nam w rozwoju firmy
Wynajęcie biura rachunkowego – dlaczego warto?
W przypadku działalności warto powierzyć finanse spółki księgowym z profesjonalnego biura rachunkowego, którzy zadbają o właściwe i terminowe rozliczenia.

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe