Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Ewa Biuro Rachunkowe Dariusz Jamer – wybór księgowości dla firmy
Wybór rodzaju opodatkowania dla biznesu powinno odbywać się z pomocą księgowego, np. z biuro rachunkowego Ewa, który zawsze doradza najkorzystniejszą formę.
Etapy zakładania działalności gospodarczej
Wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Większość czynności związanych z tą procedurą nie sprawia problemów.
Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
Księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona jasno, rzetelnie i przejrzyście. Należy tam ewidencjonować wszystkie transakcje mające miejsce w firmie.
Doradca podatkowy - kiedy skorzystać z jego pomocy? Biuro Podatkowe Anny Andrych
Doradca podatkowy pomoże w wielu sytuacjach. Z reguły mają one związek z obowiązkowymi świadczeniami pieniężnymi. Jakimi konkretnie? Dowiesz się w tym artykule.
Jak wybrać firmę do prowadzenia księgowości i kadr dla naszej działalności? Kancelaria Doradztwa Podatkowego P&P Tax And Finance
Wiele firm oferuje profesjonalną obsługę przedsiębiorstw w zakresie księgowości, płac oraz kadr. Wszystkie te kwestie są niezwykle istotne, wybieramy fachowców
Biuro księgowe czy własna księgowość?
Zatrudnienie własnej księgowej czy skorzystanie z usług profesjonalnego biura księgowego? Każde z tych rozwiązań ma pewne zalety oraz wady. Sprawdź, co wybrać!
Najważniejsze podatki w Polsce
Szukasz dobrego doradcy podatkowego? Chcesz rozpocząć współpracę z kimś, kto pomnoży Twój majątek? Kliknij i dowiedz się jak wybrać dobrego doradcę. Zapraszamy!
Biuro rachunkowe. Kiedy warto skorzystać z jego usług?
Współpraca z biurem rachunkowym jest opłacalna nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla osób prywatnych. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z usług księgowych

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe