Artykuł sponsorowany

Pełna księgowość w pytaniach i odpowiedziach – co warto o niej wiedzieć?

Pełna księgowość w pytaniach i odpowiedziach – co warto o niej wiedzieć?

Sposób prowadzenia księgowości zależy od profilu i skali działalności gospodarczej oraz od indywidualnej decyzji przedsiębiorcy. Od księgowości nie można uciec, mamy jednak duży wpływ na to, jak będzie ona wyglądała. Większość osób zaczynających prowadzić własny biznes intuicyjnie decyduje się na księgowość uproszczoną. Warto jednak naprawdę zastanowić się, czy księgowość pełna nie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Co to jest pełna księgowość?

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Taka forma porządkowania finansów firmy polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych i ścisłej kontroli wydatków. Pełna księgowość to bardzo precyzyjne, specjalistyczne narzędzie, które pozwoli nam utrzymać finanse swojej firmy pod kontrolą. Prowadzeniem pełnej księgowości zajmuje się firma Audit-Sycom Sp. z o.o. W pełnej księgowości musi być ujęte każde zdarzenie finansowe dotyczące naszej firmy. Zasady prowadzenia takiej księgowości są ściśle określone w prawie.

Do czego służy pełna księgowość?

Funkcje pełnej księgowości są szersze niż księgowości uproszczonej. Przede wszystkim księgowość pełna pozwala nam prowadzić dokładną analizę wszystkich wpływów i wydatków. To doskonałe narzędzie służące do analizy sposobu, w jaki nasz biznes może się rozwijać. Pełna księgowość pozwala określać, co jest opłacalne, a gdzie mamy straty – dzięki temu możemy lepiej planować inwestycje i dbać o ciągły rozwój firmy – a o to przecież właśnie w tym wszystkim chodzi. Pamiętajmy jednak, że pełnej księgowości nie możemy prowadzić sami – tutaj konieczne jest dobre, doświadczone biuro rachunkowe, którego pracownicy podpowiedzą nam, jak powinniśmy interpretować analizowane przez nas dane pochodzące z pełnej księgowości.

Dla kogo jest pełna księgowość?

Niektóre firmy są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Obowiązkiem prowadzenia pełnej księgowości obarczone są różnego rodzaju spółki – osobowe, cywilne, kapitałowe. Obowiązek ten dotyczy też jednostek działających na podstawie prawa bankowego czy obrotu papierami wartościowymi. Forma księgowości zależy też od przychodów naszej firmy – jeśli przekraczają 1 200 000 euro rocznie (netto), to musimy prowadzić pełną księgowość. Warto jednak się na nią zdecydować także wtedy, kiedy nasze przychody są mniejsze – dobrze prowadzona pełna księgowość pozwoli nam rozwijać firmę, śledząc każdy wydany i zarobiony przez nas grosz. Warto więc znaleźć biuro rachunkowe, które specjalizuje się w prowadzeniu takiej formy księgowości.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz