Materiał Partnera

Najważniejsze elementy obsługi kadrowo-płacowej firm

Najważniejsze elementy obsługi kadrowo-płacowej firm

Prowadzona przez renomowane biura rachunkowe obsługa kadrowo-płacowa przeznaczona jest dla firm zatrudniających pracowników. Dzięki profesjonalnie realizowanym czynnościom wszelkie regulacje pomiędzy pracodawcą a podwładnymi są wykonane w sposób prawidłowy, rzetelny i terminowy. Co zatem konkretnie wchodzi w zakres pełnej obsługi kadrowo-płacowej dla przedsiębiorstw?

Usługi kadrowe

Do najważniejszych elementów zaliczyć można przede wszystkim kompleksowe wsparcie w kwestii sporządzenia umów o pracę, a także cywilnoprawnych. Dzięki właściwemu ich skonstruowaniu możliwe jest ustalenie warunków współpracy, zadbanie o interesy obu zainteresowanych stron oraz zabezpieczenie prawne. Kontrakt musi być więc sporządzony w sposób czytelny i profesjonalny, w czym pomogą księgowi z dobrego biura rachunkowego. W ramach obsługi kadrowo-płacowej zajmą się oni również prowadzeniem akt osobowych pracowników, co obecnie jest obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego podwładnych.

Prowadzenie kadr przez księgowych daje dużo swobody przedsiębiorcy, który nie musi się zajmować czasochłonnym ustalaniem wymiaru urlopu dla pracowników. Biuro Rachunkowe Progres świadczy usługi kadrowo-płacowe dla firm od wielu lat, dzięki czemu możliwe jest ich rzetelne realizowanie w każdym aspekcie. To zatem także sporządzanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, a także przygotowywanie świadectw pracy. Co natomiast obejmuje kompleksowa obsługa płacowa?

Właściwe zarządzanie płacami

Każda z firm potrzebuje stabilności w zakresie finansów. Konieczne jest więc monitorowanie wszelkich wydatków, w tym także tych związanych z wypłatą wynagrodzeń. Warto w tym zakresie zaufać księgowym z dobrego biura rachunkowego, które w ramach obsługi kadrowo-płacowej sporządzą listy płac i utworzą rachunki do umów cywilnoprawnych. Należy również wspomnieć o obowiązkach związanych ze składaniem poszczególnych dokumentów do różnych instytucji, w tym m.in. ZUS. W tej kwestii także dobrym rozwiązaniem jest powierzenie sporządzania druków ZUS RMUA czy miesięcznych deklaracji rozliczeniowych księgowym.

Księgowi dbający także o płace w firmie zadbają o poprawne i rzetelne prowadzenie imiennych kart przychodów pracownika oraz ewidencji świadczeń socjalnych. Poszczególne dokumenty sporządza się jednak nie tylko miesięcznie, ale także rocznie. Zaliczają się do nich informacje o dochodach wypełniane na druku PIT-11 czy dokumentacja związana z obliczaniem podatku. Sporządzeniem obu rozliczeń zajmie się biuro rachunkowe, które świadczy pełną obsługę kadrowo-płacową dla firm. Jest to zatem rozwiązanie niezwykle komfortowe i warto je wdrożyć do swojego przedsiębiorstwa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz