Materiał Partnera

Zadania biura rachunkowego i jego wybór

Zadania biura rachunkowego i jego wybór

Zazwyczaj pierwsza myśl, którą mamy w głowie, gdy mowa o biurze rachunkowym to podatki. Zdecydowanie są one bardzo mocno związane z działalnością tego typu firm jednak, czy jest to jedyna usługa świadczona przez księgowe i księgowych? Czym jeszcze zajmują się pracownicy biur rachunkowych oraz jakie usługi świadczą dla swoich klientów poza rozliczaniem podatków?

Czym tak naprawdę zajmuje się biuro rachunkowe?

Usługi świadczone praktycznie przez każde biuro rachunkowe można podzielić na usługi księgowe oraz na usługi kadrowo-płacowe. Do usług księgowych należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju rozliczenia finansowe, to znaczy prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz księgi przychodów i rozchodów, prowadzenie ewidencji podatku VAT oraz ewidencja środków trwałych. Do usług księgowych należy również przygotowywanie przez księgowego wszelkich niezbędnych deklaracji podatkowych oraz wykonywanie rozliczenia rocznego firmy.

Do drugiej grupy usług świadczonych przez księgowych należą zadania kadrowo-płacowe, czyli wszystkie te mające związek z zatrudnionymi w danej firmie pracownikami. Do zadań pracowników biura rachunkowego należy m. in. prowadzenie akt osobowych, sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i urlopów. Poza tym obowiązkiem księgowych jest również rejestrowanie i wyrejestrowywanie zatrudnionych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Każde biuro rachunkowe zajmuje się również doradztwem finansowym oraz podatkowym. Dobra księgowa pomoże przy zakładaniu działalności gospodarczej bądź spółki, podpowie co należy zrobić oraz jakie dokumenty przygotować, pomoże przy wypełnianiu nieraz skomplikowanych pism. Ponadto w biurach rachunkowych archiwizowane są wszystkie dokumenty przedsiębiorstw.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Wiele osób prowadzących własną działalność wybierając biuro rachunkowe kieruje się przede wszystkim ceną za wykonaną usługę oraz lokalizacją. Nie są to jednak najważniejsze kryteria, na jakie należałoby zwrócić uwagę. Przede wszystkim ceny za usługi księgowe w wielu firmach rachunkowych wahają się w podobnych granicach, dlatego nie powinny być one priorytetem wpływającym na decyzję o wyborze księgowej. Ponadto w obecnych czasach lokalizacja nie ma dużego znaczenia, ponieważ dokumenty zawsze można podesłać do biura np. pocztą.

Podejmując decyzję o wyborze dobrej księgowej należy zwrócić uwagę na szereg innych bardzo istotnych kwestii, którymi są opinia na rynku, ilość zadowolonych ze współpracy klientów oraz doświadczenie w zawodzie, posiadane wykształcenie i kompetencje zatrudnionych w biurze pracowników. Jeśli zebrane informacje okażą się dla nas satysfakcjonujące bez obaw możemy rozpocząć współpracę z danym biurem rachunkowym.

Zadania biura rachunkowego to nie tylko rozliczanie na czas podatków. To również pomoc w prowadzeniu działalności oraz doradztwo w wielu prawnych i finansowych kwestiach. Wybierając dobre biuro rachunkowe, takie jak Rachunkowość i Finanse z Zawiercia, warto przed rozpoczęciem współpracy wcześniej zapoznać się z istotnymi, wymienionymi wyżej aspektami, które zdecydowanie ułatwią dalszą współpracę.

Opracowanie:
Zawiercie, Paderewskiego 120
tel. 32 671 57 12
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz