Artykuł sponsorowany

Ocena ryzyka zawodowego przez profesjonalne firmy BHP

Ocena ryzyka zawodowego przez profesjonalne firmy BHP

Każdy pracodawca, czy to zatrudniający osoby wykonujące działania usługowe, czy produkcyjne, musi w odpowiedni sposób przygotować miejsce i warunki pracy. Określone są one w Kodeksie pracy oraz normach bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku prac potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia zatrudnionych osób ważne jest ustalenie tak zwanego ryzyka zawodowego. Dokonują tego certyfikowane podmioty związane z usługami BHP i szkoleniami z tego zakresu.

Strategie BHP wdrażane w ośrodkach pracy

Każdy ośrodek pracy musi przejść kontrolę BHP. Ważne jest zatem skorzystanie z oferty profesjonalnych firm, którzy zajmują się między innymi określeniem ryzyka zawodowego, a także przeprowadzeniem niezbędnych szkoleń BHP dla pracowników. Podmioty takie jak AWAMA BHP Sp. z o.o. pomogą kierownictwu firmy wybrać również odpowiednią odzież ochronną dla danego typu prac, a także sporządzą niezbędną dokumentację. Wielu pracodawców na stałe współpracuje z firmami o profilu  BHP w zakresie szkoleń wstępnych dla pracowników, szkoleń przeciwpożarowych, a także w celu sporządzania dokumentacji powypadkowych.

Ustalanie ryzyka zawodowego w celach informacyjnych

Działania związane z ustalaniem ryzyka zawodowego wykonuje się głównie po to, aby określić prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych dla życia i zdrowia zdarzeń w miejscu pracy, a także w celu oceny szkodliwości wykonywania danego zawodu w kontekście zdrowotnym – fizycznym, a coraz częściej również w aspekcie psychicznym. Według Kodeksu pracy (artykuł 226) – pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym, a także sporządzenia odpowiedniej dokumentacji. Ustalanie ryzyka zawodowego to nie tylko informowanie pracowników dopuszczanych do pracy, ale również złożone procesy związane z wdrażaniem działań mających doprowadzić do zminimalizowania zagrożenia. Dokonać tego mogą tylko profesjonalne firmy z branży BHP.

Sposoby ustalania ryzyka zawodowego

Norma związana z oceną ryzyka zawodowego to PN-N-18002. Specjaliści usług BHP dokładnie sprecyzują specyfikację danego profilu przedsiębiorstwa i zawodu, co w bardzo szybki sposób pozwali na skodyfikowanie norm pracowniczych. Ustalanie ryzyka zawodowego powinno zawierać:

  • zebranie odpowiednich informacji dotyczących miejsca pracy i jego warunków,
  • identyfikację zagrożeń dla każdego stanowiska pracy danego podmiotu,
  • oszacowanie ryzyka w tym prawdopodobieństwa wystąpienia chorób,
  • określenie procesów mających na celu eliminację lub zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych,
  • przygotowanie raportu, ekspertyzy i innej dokumentacji oceniającej ryzyko zawodowe w danym ośrodku pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz