Artykuł sponsorowany

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej

Każdego roku do końca kwietnia mamy obowiązek składać deklarację podatkową za miniony rok kalendarzowy. Jakie konsekwencje grożą nam, jeśli przekroczymy wyznaczony termin lub całkowicie zaniechamy obowiązku rozliczenia się z fiskusem?

Terminy składania deklaracji podatkowych

Każdy podatnik, który w poprzednim roku kalendarzowym uzyskał dochód, ma obowiązek złożenia formularza PIT w terminie do 30 kwietnia. Rozliczenie z fiskusem jest obowiązkowe, a jego zaniechanie grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Co grozi za niedotrzymanie terminu lub zignorowanie obowiązku?

Jeśli podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania podatkowego lub całkowicie zignoruje ten obowiązek, zostaną na niego nałożone poważne konsekwencje. Rodzaj oraz wysokość kar reguluje art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r. kodeksu karnego skarbowego (Dz.U. 1999 nr 83, poz. 930). W myśl ustawy za niewypełnienie obowiązków uznaje się złożenie zeznania po obowiązującym terminie, niezłożenie zeznania, a także nieprawidłowo złożone rozliczenie bądź utajnienie części dochodów. Podatnikom, którzy nie wywiązują się ze swoich podstawowych obowiązków grozi m.in. mandat skarbowy, karne odsetki, grzywna, a w ostateczności nawet pozbawienie wolności od 5 dni do nawet 5 lat.  

Wykroczenie czy przestępstwo?

Jeśli podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania podatkowego, zostanie to uznane za wykroczenie skarbowe, jeśli jednak całkowicie zaniecha tego obowiązku lub złoży nieprawdziwe zeznania, zostanie to uznane za przestępstwo skarbowe. Pod uwagę bierze się także sprawy finansowe. Jeśli należność podatkowa nie przekroczy progu 5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, nadal będziemy mieć do czynienia z wykroczeniem.

Ekspert radzi

Zdarzają się takie przypadki, w których podatnik uzyskał zerowe przychody i dochody, nie zwalnia go to jednak z obowiązku rozliczania się z fiskusem. W tym celu składamy tzw. zerową deklarację PIT. Co prawda wedle obowiązującego prawa za niezłożenie zerowej deklaracji nie grożą nam konsekwencje finansowe, to jednak dla uniknięcia kłopotów i konieczności składania wyjaśnień lepiej jest taką deklarację złożyć – powiedział ekspert z firmy Global Accounting z Siemianowic Śląskich.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz