Artykuł sponsorowany

Jak przedsiębiorstwa przygotowują się do badania sprawozdań finansowych?

Jak przedsiębiorstwa przygotowują się do badania sprawozdań finansowych?

Badanie sprawozdania finansowego ma na celu stwierdzenie, czy dana jednostka jasno i rzetelnie przedstawiła swą sytuację finansową. Aby ułatwić zadanie biegłym rewidentom, którzy przeprowadzają audyt, poszczególne podmioty muszą się odpowiednio przygotować. Podejmując właściwie kroki, zyskują pewność, że współpraca przebiegnie efektywnie oraz z korzyścią dla przedsiębiorstwa.

Termin umowy a kwestia inwentaryzacji

Podmiot mający przeprowadzić audyt jest wybierany na drodze uchwały przez zatwierdzający sprawozdanie finansowe organ, który różni się w zależności od formy prawnej przedsiębiorstwa. Przykładowo, w przypadku spółki kapitałowej będzie to zgromadzenie udziałowców,  zaś w spółce cywilnej – wspólnicy. Po wybraniu biegłego rewidenta, kolejnym krokiem jest zawarcie z nim umowy, w której to strony określają między innymi swoje prawa i obowiązki na okres badania, jego cenę oraz czas wydania opinii o sprawozdaniu. Termin podpisania dokumentu nie może być dziełem przypadku, a to ze względu na to, że osoba uprawniona do audytu powinna mieć możliwość udziału w inwentaryzacji składników majątkowych. Biegły rewident bowiem na podstawie obserwacji sposobu przygotowania oraz przeprowadzenia spisu z natury, dokonuje wstępnej oceny poprawności procesu, a także przekazuje swe uwagi do kierowników jednostki. Tak też postępuje Kancelaria Biegłego Rewidenta Anna Obara, której działalności wybiega daleko poza wykonywanie audytów, obejmując także doradztwo podatkowe czy usługi księgowe.

Udostępnienie dokumentów

Dobrą praktyką jest udostępnienie niezbędnych informacji rewidentowi jeszcze przed samym rozpoczęciem badania. Jeśli firma współpracuje z danym audytorem pierwszy raz, nie obędzie się bez wysłania dokumentacji identyfikacyjnej czy też opisującej strukturę organizacji przedsiębiorstwa. Biegli zwykle proszą też o pierwszą wersję sprawozdania finansowego, lecz w wielu przypadkach muszą zadowolić się jedynie bilansem, zestawieniem obrotów i sald, a także rachunkiem zysków i strat.

Również na etapie właściwego badania, rewidentom trzeba zapewnić swobodny dostęp do wszystkich dokumentów jednostki mających istotne znaczenie dla wydania opinii. Dzięki nim specjaliści lepiej zrozumieją przeprowadzone transakcje, a także zidentyfikują potencjalne zobowiązania. Aby przyśpieszyć postęp prac, kompletuje się zatem wszelkie umowy o charakterze stricte finansowym – handlowe, kredytowe czy faktoringowe. Nie można zapomnieć również o przygotowaniu dowodów księgowych, stanowiących podstawę do weryfikacji transakcji przychodów i kosztów.

Warto nadmienić, że podmioty przygotowując się do badania sprawozdania, powinny ponadto dokładnie przejrzeć politykę rachunkowości, zwłaszcza jeśli wymaga ona aktualizacji. To właśnie w niej zawarte są, chociażby metody ustalenia wyceny aktywów i pasywów.  Zaleca się również  sprawdzić księgi rachunkowe pod kątem zasady ciągłości.

Opracowanie:
Warszawa, Bukowińska 22 lok. 53
tel. 22 648 35 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać