Materiał Partnera

Co to jest księgowość uproszczona? Poradnik dla początkujących przedsiębiorców

Co to jest księgowość uproszczona? Poradnik dla początkujących przedsiębiorców

Wielu początkujących przedsiębiorców zupełnie nie zna się na księgowości. Dlatego też najczęstszym wyborem na samym początku prowadzenia firmy jest księgowość uproszczona. Na czym polega takie prowadzenie księgowości? Jakie daje nam możliwości? I czy księgowość uproszczoną trzeba prowadzić na własną rękę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Bez komplikacji

Zaczynając prowadzenie własnej firmy, początkujący przedsiębiorca staje przed wyborem odpowiedniej formy księgowości. Możliwe są dwa rozwiązania – księgowość pełna lub uproszczona. Znaczna większość początkujących biznesmenów stawia na tę drugą opcję. Dlaczego? Księgowość uproszczona jest znacznie łatwiejszą formą prowadzenia rachunkowości – czasami przedsiębiorcy prowadzą ją nawet samodzielnie, chociaż lepiej jest zlecić to zadanie księgowemu. Prowadzenie księgowości pełnej to rozwiązanie dla zaawansowanych – ilość danych, które trzeba tu wprowadzać jest znacznie większa, a prowadzenie takiej księgowości wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego nakładu pracy. Księgowość uproszczoną reguluje zbiór dość prostych zasad, które dotyczą sposobu gromadzenia danych dotyczących finansów firmy. Najważniejszą funkcją takiej księgowości jest obliczanie zobowiązania podatkowego firmy. Prowadzeniem takiej księgowości zajmie się dla nas firma Gambit Sp. z o.o. Powierzając sprawy księgowe profesjonalistom, mamy pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy.

Dla kogo jest księgowość uproszczona?

Chociaż księgowość uproszczona jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, warto jednak podkreślić, że nie każdy może z niej skorzystać. Firmy, których roczne przychody przekraczają 1,2 mln euro muszą prowadzić księgowość pełną. W innych przypadkach możemy prowadzić księgowość uproszczoną, niezależnie od tego, czy posiadamy własną firmę, czy prowadzimy spółdzielnię socjalną lub działamy w ramach spółki.

Sposoby rozliczeń

W ramach księgowości uproszczonej występują trzy różne formy rozliczania działalności firmy. Pierwszą i najpopularniejszą z nich jest księga przychodów i rozchodów. Taka forma rozliczeń jest na tyle prosta, że świetnie sprawdza się nawet w firmach jednoosobowych. Druga forma to tak zwany ryczałt ewidencjonowany – podatek obliczany jest w tym przypadku wyłącznie na podstawie uzyskanych przychodów. To rozwiązanie jest jednak dostępne dla niewielu firm. Trzecia forma to karta podatkowa – również dostępna tylko dla nielicznych. W tym wypadku stawka podatku jest stała, a odczytuje się ją z tabeli publikowanej przez Monitor Polski.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz