Artykuł sponsorowany

Geodeta na budowie – kiedy, gdzie i za ile?

Geodeta na budowie – kiedy, gdzie i za ile?

Wiele osób planujących budowę własnego domu zastanawia się, na jakim etapie zatrudnić geodetę. Jest on potrzebny zarówno na początku, jak i na końcu inwestycji. Z niniejszego artykułu dowiecie się, na czym polega praca geodety.

Mapy do celów projektowych

Wykonanie przez geodetę map do celów projektowych musi odbyć się na bardzo wczesnym etapie inwestycji – jeszcze przed przekazaniem architektowi projektu domu. Na mapie geodeta powinien zaznaczyć dokładne granice działki, położenie istniejących już budynków w pobliżu oraz ich przeznaczenie. Wykonane i opisane pomiary terenu muszą zostać przyjęte przez wydział geodezyjny, a mapa zatwierdzona odpowiednią klauzulą uprawniającą ją do wykorzystania w celach projektowych. Mapę tę trzeba przekazać architektowi, ponieważ będzie ona służyć mu podczas niemalże wszystkich etapów prac nad budową domu.

Wytyczenie geodezyjne

Wytyczenie geodezyjne to nic innego, jak wbicie w ziemię znaków geodezyjnych, które wyznaczają główne osie budynku. Prace te wykonuje się po zatwierdzeniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wytyczenie następuje na podstawie prawidłowo wykonanej mapy do celów projektowych. Wytyczenia określają również charakterystyczne punkty domu oraz punkty wysokościowe, a także zarys ław fundamentowych. Prace geodezyjne związane z wytyczaniem budynku na działce nie trwają długo, a po ich zakończeniu geodeta robi odpowiedni wpis w dzienniku budowy i przekazuje wszelkie niezbędne informacje i szkice wytyczenia inwestorowi lub kierownikowi budowy.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się na ostatnim etapie prac, czyli kiedy budowa domu już się zakończy. Celem inwentaryzacji jest potwierdzenie zgodności realizacji budowy z początkowym wytyczeniem geodezyjnym. Podczas prac inwentaryzacyjnych geodeta również tworzy mapę. Składa się ją później w urzędzie, jeśli ten zażąda od nas uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku. Na mapie inwentaryzacyjnej znajdują się informacje dotyczące faktycznego położenia obiektów. Podczas oddawania budynku do użytku sporządza się tzw. dokumentację powykonawczą. To w niej geodeta nanosi na mapę budynki i wszelkie przyłącza energetyczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe. Wszystkie wykonane na tym etapie pomiary muszą zostać uwzględnione w dzienniku budowy powiedział Piotr Zdunek, geodeta z wieloletnim doświadczeniem.

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz