Artykuł sponsorowany

Geodezja PR: Czy można samodzielnie przeprowadzić wznowienie punktów granicznych?

Geodezja PR: Czy można samodzielnie przeprowadzić wznowienie punktów granicznych?

Przebieg granicy działki określany jest na podstawie punktów granicznych, które wskazują miejsca jej załamania. W terenie gołym okiem widzimy znaki graniczne, które w tych miejscach się stawia. Jeśli z jakichś powodów znaki ulegną przesunięciu, zatarciu w biurze Geodezja PR można prosić o wznowienie przebiegu granic. Dlaczego odtworzenie ich jest takie ważne?

Kto może wznowić znaki graniczne na działce?

W przypadku zniszczenia, zatarcia się znaków granicznych, nie można samodzielnie odtworzyć przebiegu granicy. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Piotra Rejmera Geodezja PR:

Znaki graniczne, czyli prostopadłościenne kamienie z narysowanym krzyżykiem, służące oznaczeniu punktów granicznych mogą być jedynie osadzane w terenie przez uprawnionego geodetę. Jest to zespół czynności, które przeprowadza się na podstawie dokumentacji wyciągniętej  z właściwego ze względu na położenie nieruchomości starostwa. Wynika to między innymi z obowiązujących przepisów, w których świetle właściciel działki musi o każdym incydencie dotyczącym przebiegu granic informować właściwe władze.

O czym trzeba pamiętać podczas wznawiania punktów granicznych?

Jak wynika z informacji uzyskanych w firmie Geodezja PR, każdy, kto manipuluje przy znakach granicznych, dokonuje prób ich przemieszczenia, zniszczenia podlega karze grzywny, a nawet karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zatem chcąc prawidłowo poprowadzić np. ogrodzenie, w momencie, gdy niejasne jest czy istniejące oznaczenia w terenie są właściwie rozmieszczone, warto udać się, chociażby do wspomnianego biura geodezyjnego, które podejmie się procedury odtworzenia przebiegu granicy na podstawie dostępnej dokumentacji geodezyjnej wyciągniętej z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Na ich podstawie prowadzi prace ponownego rozmieszczenia znaków, spisuje stosowny protokół, pod którym podpisują się wszystkie zainteresowane sprawą strony. Co ważne jeśli jedna z nich uważa, że czynności zostały przeprowadzone źle, może wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy.

Opracowanie:
Pyrzyce, Poznańska 20, (budynek centrali nasiennej)
tel. 513 055 045
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz