Artykuł sponsorowany

Znaczenie skupu miedzi, aluminium, cynku i innych metali

Znaczenie skupu miedzi, aluminium, cynku i innych metali

W Polsce dzięki recyklingowi metali kolorowych każdego roku uzyskuje się niemal 500 tysięcy ton tego surowca. Choć mogłoby się wydawać, że skupowanie, a następnie przetwarzanie metali kolorowych ma pozytywny wpływ głównie na środowisko naturalne, pełni ono jednak również niezwykle istotną funkcję z gospodarczego punktu widzenia. Jak wobec tego skup miedzi, aluminium, cynku i innych metali kolorowych wpływa na rozwój polskiej gospodarki? 

Recykling metali kolorowych metodą na uniezależnienie gospodarcze

W 2010 roku, kiedy Chiny będące posiadaczami ponad 90% światowych zasobów, jeśli chodzi o metale nieżelazne, wprowadziły ograniczenia związane z ich wywozem poza swoje granice, światowa gospodarka stanęła nad przepaścią. Producenci elektroniki oraz innych elementów bazujących na cynku, miedzi lub aluminium zostali pozbawieni dostępu do surowca, a tym samym musieli liczyć się z ogromnymi stratami. 

Aby zapobiec w przyszłości takim sytuacjom związanym z ograniczoną dostępnością metali kolorowych zaczęto skupiać się na ich odzysku z produktów będących już w obiegu poprzez skup metali kolorowych. Dzięki temu współcześnie niemal 30% miedzi oraz aluminium pochodzi z recyklingu, a w Polsce pozyskuje się w ten sposób każdego roku: 

  • 225 tysięcy ton aluminium,
  • 35 tysięcy ton cynku,
  • 125 tysięcy ton miedzi. 

Takie ilości zrecyklingowanych surowców są wobec tego w stanie w znaczny sposób uniezależnić naszą gospodarkę od importu metali nieżelaznych i zapewnić tym samym stabilny dostęp do nich, napędzający rozwój między innymi branży motoryzacyjnej. 

Skupy złomu metali kolorowych zapewniają nowe miejsca pracy

Wzmożony w ostatnich latach nacisk na skup złomu metali kolorowych doprowadził także do powstawania wielu nowych przedsiębiorstw zajmujących się tego typu działalnością, a tym samym nowych miejsc pracy. 

Jak podaje Eurostat od 2000 roku w Europie, w tym także w Polsce sukcesywnie zwiększa się procent osób zatrudnionych w branży recyklingu metali kolorowych. Na skupach złomu kolorowego oraz w firmach związanych z jego recyklingiem pracę znajdują zarówno pracownicy nisko, jak i wysoko wykwalifikowani. Wobec tego skupy złomu miedzi, cynku czy aluminium pozytywnie wpływają także na zmniejszenie bezrobocia w naszym kraju. 

Skup złomu miedzi a środowisko

Przemysł wydobywczy metali kolorowych nie pozostaje także obojętny na środowisko naturalne. Skup złomu metali kolorowych jest jednak w stanie znacznie ograniczyć szkody wyrządzane naszej planecie w trakcie procesów pozyskiwania między innymi miedzi. 

Miedź należy do metali kolorowych, które z powodzeniem można pozyskiwać z przedmiotów znajdujących się już w obrocie, bez pogorszenia jej pierwotnych właściwości fizycznych oraz chemicznych. Skupowanie tego metalu, a następnie jego recykling jest wobec tego w stanie zmniejszyć emisje CO2 na świecie nawet o 40 milionów ton rocznie, wymaga on bowiem o około 85% mniej energii i wody do pozyskania miedzi niż jej pierwotne wydobycie w kopalniach i hutach. 

Mówi w rozmowie z nami specjalista ze skupu złomu Delta sp.j. skupującego między innymi miedź, aluminium oraz cynk. 

Omawiając znaczenie skupu miedzi aluminium oraz innych metali kolorowych nie można także zapomnieć o tym, że ich recykling pozytywnie wpływa również na obniżenie cen  tych surowców. Cena pozyskiwanych w ten sposób metali niekolorowych nie posiada bowiem wliczonych kosztów związanych z ich wydobyciem oraz transportowaniem. Dzięki temu są one tańsze i bardziej ekologiczne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz