Artykuł sponsorowany

Recykling metali kolorowych

Recykling metali kolorowych

Sektor przemysłu ekologicznego, do którego zalicza się dziedzinę skupu i recyklingu surowców wtórnych znacznie ewoluował w ostatnich latach. Na terenie Polski powstało wiele firm zajmujących się obrotem różnego rodzaju materiałami, wśród których olbrzymie znacznie mają metale kolorowe zwane inaczej nieżelaznymi. To te surowce wykazują bowiem bardzo wysokie właściwości sprzyjające procesom odzysku.

Przemysł ekologiczny – skupy złomu

Każdego roku dzięki recyklingowi w Polsce odzyskuje się ponad 500 tysięcy ton metali nieżelaznych, wśród których największą ilość stanowi aluminium, ołów, a następnie miedź i cynk. Tak wysoki poziom pozyskania surowców wtórnych nie mógłby być osiągnięty bez profesjonalnych skupów surowców wtórnych, które dzisiaj wyróżniają się bardzo rozwiniętą infrastrukturą technologiczną. Najlepsze z nich są bowiem przygotowane na odbiór i składowane, a następnie na sprzedaż nie tylko metali nieżelaznych, ale również szkła, tworzyw sztucznych, makulatury czy nawet elektrozłomów. Obrotem tego typu surowców zajmuje się między innymi proekologiczna firma Dracewicz-Recykling, której właściciele i pracownicy doskonale zdają sobie sprawę, jak działania odzysku materiałów wpływają pozytywnie na gospodarkę kraju, a także na środowisko. Recykling metali nieżelaznych – i nie tylko – wpływa bowiem na zmniejszenie ilości wysypisk śmieci, zwiększanie zatrudnienia w sektorze przemysłu ekologicznego, zmniejszenie wydobycia surowców naturalnych oraz na znaczny postęp technologiczny, a także cywilizacyjny. Wykorzystanie odpadów – np. miedzi – generuje dla polskiego przemysłu znaczne przychody, które dzisiaj przekraczają już łączną kwotę 50 milionów USD rocznie.

Wysokie właściwości metali kolorowych

Recykling metali kolorowych jest szczególnie opłacalny ze względu na bardzo wysokie właściwości chemiczne, fizyczne oraz mechaniczne różnego rodzaju surowców, do których zalicza się magnez, aluminium, tytan, cynk, cynę, ołów, miedź, platynę, złoto, czy wolfram. Wykorzystywane są one dzięki swoim własnością w wielu branżach od jubilerskiej, przez meblarską i budowlaną, po energetyczną i motoryzacyjną. Ich uniwersalność pokazuje, jak wielki potencjał materiałowy stanowią metale kolorowe pozyskiwane z odzysku. Dowodem na to jest odzysk miedzi, która dzisiaj z rynku recyklingowego nasyca zapotrzebowanie europejskie na ten materiał w ponad 40%. Podobnie jest z aluminium wtórnym, który pozwala zaoszczędzić polskiemu sektorowi motoryzacyjnemu ponad 20 milionów złotych każdego roku. To między innymi dlatego Komisja Europejska wyznaczyła docelowy poziom recyklingu metali, który jest dzisiaj wyznaczony na 50%. Surowce nieżelazne wyróżniają się bowiem bardzo tanim procesem odzysku, który jest znacznie bardziej opłacalny do wydobywania i przetwarzania nowych złóż.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz