Artykuł sponsorowany

Dlaczego zużyte akumulatory samochodowe muszą być składowane w specjalnie przystosowanych do tego miejscach?

Dlaczego zużyte akumulatory samochodowe muszą być składowane w specjalnie przystosowanych do tego miejscach?

Samochodowe akumulatory kwasowo-ołowiowe, nawet te z najwyższej półki, mają swoją określoną żywotność. W zależności od wielu czynników okres ten wynosi od 4 do 5 lat. Po tym czasie wszyscy kierowcy muszą liczyć się z koniecznością wymiany urządzenia na nowe. Trzeba jednak pamiętać, że zużyty akumulator powinien zostać odpowiednio zutylizowany. Dlaczego jest to aż tak istotne i gdzie szukać pomocy w tym właśnie zakresie?

Jakie są zagrożenia dla środowiska naturalnego?

Akumulatory tego typu mają oczywiście wykonaną z tworzywa sztucznego obudowę, choć już na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że przy niewłaściwym składowaniu, to nie ona stanowi największe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Chodzi raczej o to, co znajduje się we wnętrzu urządzenia. Mowa tutaj o elektrolicie, czyli rozcieńczonym kwasie siarkowym oraz o ołowiu. Pierwsza z wymienionych substancji ma działanie silnie drażniące dla skóry i błon śluzowych, a wdychanie jej oparów jest szkodliwe dla układu oddechowego.

Roztwór elektrolitu znajdujący się w akumulatorze reaguje również z wodą i substancjami organicznymi, powodując jednocześnie śmiertelne zagrożenie dla roślin i zwierząt. Elektrolit zawiera też rozpuszczalne związki ołowiu, które są niezwykle toksyczne – w szczególności dla wód płynących i stojących. Ołów natomiast jako substancja toksyczna ma fatalny wpływ na rozrodczość. Ścieki zawierające ołów nie mogą być usuwane do środowiska bez wcześniejszego oczyszczenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Jako swoistego rodzaju ciekawostkę można potraktować fakt, że pojedyncza bateria typu AAA może skazić na wiele lat nawet 1m3 gleby. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile takich baterii mieści się w znacznie większym przecież akumulatorze, to łatwo przeliczyć, z jak ogromnym niebezpieczeństwem mamy do czynienia. Nie dziwi zatem fakt, że kwestie związane z poprawną utylizacją tego typu urządzeń zostały precyzyjnie opisane przepisami obowiązującego prawa. Z ekonomicznego i przede wszystkim ekologicznego punktu widzenia najlepiej jest skorzystać z usług przygotowanych przez profesjonalnie funkcjonujące skupy złomu, do których z pewnością zalicza się firma Gomb-Złom.

To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą oddać swoje zużyte akumulatory – otrzymując jednocześnie zapłatę w formie gotówki. Jak wysoką? W zależności od rejonu Polski ceny wahają się od 2,60 zł do koło 3,12 zł za kilogram. Każdy, kto w swoim życiu miał okazję przenosić akumulator, doskonale wie, że nie są to rzeczy lekkie. Po oddaniu urządzenia klienci otrzymują również specjalne zaświadczenie, które potwierdza, iż akumulator został dostarczony w odpowiednie do tego miejsce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz