Artykuł sponsorowany

Zawilgocenie kapilarne budynków - przyczyny i metody usuwania

Zawilgocenie kapilarne budynków - przyczyny i metody usuwania

Skuteczna hydroizolacja budynku zapewnia mu utrzymanie odpowiednich właściwości mechanicznych i termicznych oraz w decyduje w dużym stopniu o komforcie mieszkania i. Niewłaściwie zabezpieczony budynek w trakcie jego budowy szybko może ulec zawilgoceniu i zagrzybieniu, które to procesy będą szybko opanowywać kolejne elementy konstrukcji. Nawet dobrze zaizolowane obiekty mogą jednak utracić pierwotną ochronę przeciwwodną, co skutkuje koniecznością przywrócenia im odpowiedniej izolacji wodochronnej.

Przyczyny wilgoci w budynkach

Jedną z najczęściej występujących przyczyn zawilgocenia budynków jest brak odpowiedniej hydroizolacji poziomej, co skutkuje przenikaniem wilgoci i występujących z nią soli, jak chlorki, azotany lub siarczany wyzwalające się z gipsu. Mury i fundamenty wraz z posadzką fundamentową podlegają różnorakim obciążeniom wodnym zarówno z zewnątrz, z gruntu, z wewnątrz domu, jak również jego wnętrza. Brak stosownego hydroizolowania cokołu wokół budynku może skutkować przenikaniem wody deszczowej i rozbryzgowej. Błędnie wykonana pionowa izolacja wodochronna lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów są przyczynami nadmiernego przenikania wilgoci z zewnątrz muru. W każdym przypadku wraz z wilgocią w strukturę murów transportowane są sole, które poza destrukcyjnym wpływem na strukturę użytego budulca i spoiwa posiadają również właściwości higroskopijne. Powodują one wchłanianie wilgoci, także z wnętrza budynków, z pary wodnej znajdującej się w powietrzu i gromadzeniu jej w murach pod postacią wody. Praktycznie każdy budulec ma strukturę porowatą, przez co następuje zjawisko podciągania kapilarnego wody do góry, od płyty posadzkowej i fundamentów do murów zewnętrznych i wewnętrznych.

Firma ATP Hydroizolacje z Ząbek, w województwie mazowieckim, oferuje fachowe wykonywanie nowoczesnych izolacji wodochronnych budynków. Wśród prac wykonywanych przez pracowników wymienimy: naprawy rys i spękań konstrukcji budowlanych z wykorzystaniem iniekcji ciśnieniowej, a także iniekcje kurtynowe, strukturalne, poziome oraz siłowe, uszczelnianie ścian szczelinowych, wykonywanie izolacji powłokowych piwnic i garaży podziemnych, uszczelnianie dylatacji oraz wykonywanie izolacji bezpowłokowych.

Iniekcja ciśnieniowa

Zapobieganie lub eliminowanie zjawiska podciągania kapilarnego wiąże się z koniecznością zastosowania izolacji wodochronnej poziomej na etapie budowy budynku lub zastosowania jej wtórnego wariantu, w postaci iniekcji chemicznej lub metodami mechanicznymi. Specjalista z firmy ATP Hydroizolacje zastrzega:

Procedurę należy dobrać indywidualnie dla budynku, jednak w przypadku zaistniałego już zawilgocenia murów najbardziej wydajną i nowoczesną metodą przeprowadzenia hydroizolacji wtórnej poziomej jest ciśnieniowa iniekcja chemiczna. Polega ona na wykonaniu otworów o średnicy od kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów w układzie jedno-lub dwurzędowym a następnie wciśnięciu pod dużym ciśnieniu odpowiedniego iniektu chemicznego w wykonane odwierty.

Warstwa wprowadzanej w spoiwo substancji tworzy zaporę dla wilgoci podciąganej kapilarnie, a dodatkowym plusem tej technologii jest możliwość zastosowania w mokrych i grubych murach. Taki model iniekcji wymaga wykonania ogólnego bilansu wilgoci domu, przeprowadzenia szczegółowej inspekcji struktury murów oraz specjalistycznego sprzętu. Sam proces przywrócenia murom stosownych właściwości jest kilkuetapowy, dlatego warto zwrócić się jak najszybciej do profesjonalnej firmy wykonującej usługi hydroizolacyjne i poprosić o analizę uszczelnienia i zawilgocenia danego budynku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz