Artykuł sponsorowany

Na czym polega iniekcja kurtynowa w technice hydroizolacji?

Na czym polega iniekcja kurtynowa w technice hydroizolacji?

Powierzchniowe wody gruntowe lub wody napierające nierzadko stanowią przyczynę zawilgocenia ścian piwnicznych czy też obiektów znajdujących się pod powierzchnią zbiornika wodnego. Takim skutkom zapobiega odpowiednio wykonana hydroizolacja. Nie zawsze jednak jest ona na tyle trwała, aby nie ulec uszkodzeniom. Likwidacja powstałych nieszczelności w takiej sytuacji odbywa się poprzez zastosowanie iniekcji kurtynowych.

Naprawa izolacji zewnętrznej

Budynki o różnym przeznaczeniu pod wpływem czynników środowiskowych z czasem ulegają degradacji. Stąd też wymagają przeprowadzania remontów czy napraw poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jedną z ważniejszych stanowi powłoka hydroizolacji, którą można odtworzyć za pomocą tak zwanej iniekcji kurtynowej. Taka metoda pozwala na stworzenie wtórnej przeciwwodnej izolacji zewnętrznej, zarówno poziomej, jak i pionowej. Przed przystąpieniem do prac obowiązkowo przeprowadza się oględziny uszkodzonych murów, dlatego zadaniem powinna zająć się wykwalifikowana ekipa, na przykład z firmy ATP Hydroizolacje w Ząbkach.

Proces ten składa się z kilku etapów, a pierwszy z nich polega na wywierceniu układu otworów w ścianie. Ich liczba jest zależna między innymi od rodzaju materiału budowlanego, z jakiego zbudowano mur, a także wpływ czynnika degradacyjnego. Z reguły mają one średnicę maksymalnie kilkunastu centymetrów oraz głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Następnie instaluje się w nich specjalne pakery, służące wtłoczeniu masy uszczelniającej – żelu akrylowego, mikrocementu bądź zaczynu cementowego. To z kolei odbywa się pod wysokim ciśnieniem z wykorzystaniem pompy dwukomponentowej. W ten sposób substancja przenika przez otwory na zewnątrz ściany budynku, tworząc tam nieprzepuszczalną dla wody powłokę – kurtynę – stąd nazwa techniki.

Zastosowanie iniekcji kurtynowej

Tego rodzaju sposób odtworzenia hydroizolacji ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku obiektów mających kontakt z wodą napierającą, czyli na przykład tuneli, kanałów, murów oporowych. Niemniej jednak uszkodzenia w postaci rys i spękań nierzadko da się zaobserwować także w budynkach podpiwniczonych. Ściany fundamentowe bowiem także są narażone na negatywne oddziaływanie powierzchniowej wody gruntowej. Zawilgocenie nierzadko stanowi po prostu konsekwencję błędnie wykonanej hydroizolacji, jej starzenia się, osiadania konstrukcji budowli. Iniekcja kurtynowa pozwala wyeliminować te usterki bez konieczności przeprowadzania prac ziemnych, co często nie jest po prostu możliwe ze względu na istniejącą wokół infrastrukturę. Technika, choć wiąże się z wysokimi kosztami, to stanowi jedyne skuteczne i opłacalne rozwiązanie takiego problemu. Można w ten sposób naprawiać także nieszczelności powstałe w płytach fundamentowych – w takim przypadku otwory wykonuje się w posadzce.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz