Artykuł sponsorowany

Izolacje przeciwwodne - rodzaje oraz ich zastosowania

Izolacje przeciwwodne - rodzaje oraz ich zastosowania
Izolacja powłoka to hydroizolacja części podziemnych budynku. Jej zadaniem jest uchronienie konstrukcji od szkodliwego wpływu wilgoci. Wilgoć oddziałuje negatywnie zarówno na estetykę ścian, jak i zdrowie użytkowników budowli. W każdym przypadku ważny jest indywidualny dobór metod i materiałów hydroizolacyjnych - tylko w taki sposób możemy uchronić budynek przed przeciekami. Wyróżniamy więc kilka rodzajów izolacji powłokowej. 

Na czym polega izolacja powłokowa?

Izolację powłokową wykonujemy w przypadku gruntu o niskim poziomie wód gruntowych. Cały proces opiera się na zabezpieczeniu budynku przeciw wnikaniu wspomnianych wód gruntowych lub pochodzących z intensywnych opadów atmosferycznych. Izolacja powłokowa stosowana jest w przypadku pomieszczeń podziemnych, najczęściej są to piwnice lub garaże. Ważne, aby hydroizolacja została wykonana poprawnie i precyzyjnie. Dlatego należy korzystać wyłącznie z pomocy profesjonalistów - na przykład firmy ATP Hydroizolacje.

Klasyfikacja hydroizolacji

W zależności od parametrów i indywidualnych potrzeb wykonywane są różne rodzaje hydroizolacji. Istnieje kilka kryteriów, pod względem których klasyfikujemy izolacje budynków. Podstawowym kryterium jest sposób ułożenia warstwy hydroizolacyjnej, a więc izolacje pionowe i poziome. Pierwsze są wykorzystywane m.in. przy ścianach zewnętrznych, natomiast drugie stosujemy przy zabezpieczaniu fundamentów. Kolejne grupy hydroizolacji wydzielone są pod względem rodzaju zagrożenia - izolacje parochronne, przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne. Wyróżniamy również izolacje typu lekkiego, izolacje typu średniego oraz izolacje typu ciężkiego - oznaczają one stopień intensywności zagrożenia. Precyzyjne określenie wymaganych parametrów pozwoli na właściwy dobór metody hydroizolacyjnej do danego budynku.

Materiały do wykonania hydroizolacji

Ważny jest również dobór izolacji, wykonanej z właściwego dla specyfiki budynku materiału. W tym przypadku mamy do wyboru hydroizolacje mineralne, bitumiczne oraz wykonane z tworzyw sztucznych. W przypadku szlamów mineralnych mamy do czynienia z bazą w postaci spoiwa cementowego, lekkich wypełniaczy i dodatków. Masę bitumiczną stanowią preparaty rozpuszczalnikowe lub bezrozpuszczalnikowe, wzbogacone o żywice polimerowe. Natomiast hydroizolacje z tworzyw sztucznych są najbardziej zróżnicowaną grupą. Zaliczamy do nich folie i membrany.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz