Artykuł sponsorowany

Zasady transportu materiałów sypkich - Zakład Usług Transportowych

Zasady transportu materiałów sypkich - Zakład Usług Transportowych

Czym jest transport materiałów sypkich realizowany m.in. przez Zakład Usług Transportowych Szymona Jarzyny? To przede wszystkim przewóz takich surowców, jak kruszywa budowlane, kruszywa ogrodowe, węgiel, nawozy czy zboża. Ze względu na specyfikę tego typu ładunków, zasady ich przewozu określone zostały w przepisach prawa. W Ustawie z 6 września 2001 roku o transporcie drogowym oraz, bardziej szczegółowo, w Ustawie z 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym. 

Całkowita masa pojazdu

Chociaż transportem materiałów sypkich zajmują się wyspecjalizowane firmy, warto zdać sobie sprawę z zasad ich przewożenia. Pierwszą kwestią przy transporcie materiałów sypkich jest zachowanie odpowiedniej masy pojazdu. Zatem ładunek sypki nie powinien powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub jego dopuszczalnej ładowności. Należy go umieść na pojeździe tak, aby nie powodował także przekroczenia dopuszczalnych nacisków na oś pojazdu na drogę. A także, by nie doprowadzał do utraty stateczności auta. Należy o tym pamiętać nie tylko ze względu na grożącą karę, w przypadku niedopełnienia obowiązku. Poruszanie się bowiem po drogach publicznych pojazdem nienormatywnym zagraża także bezpieczeństwu pozostałych użytkowników ruchu publicznego i powoduje dewastację dróg.

Umieszczenie ładunku

Ponadto ładunek powinien być umieszczony na pojeździe w taki sposób, aby nie utrudniać kierowania pojazdem, nie ograniczać widoczności, nie zasłaniać świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych i innych znaków pojazdu. W tym celu zaleca się umieszczenie go w szczelnej skrzyni ładunkowej, którą należy dodatkowo zabezpieczyć zasłonami, uniemożliwiającymi wysypanie się ładunku na drogę. Wysokiej jakości usługi przewozu materiałów sypkich na terenie Polski oferuje swoim klientom Zakład Usług Transportowych, którego siedziba mieści się w Polance Wielkiej, w województwie małopolskim. Terminowość realizacji zleceń oraz konkurencyjne stawki wyróżniają tę firmę na rynku.

Plandeka

Warto zwrócić uwagę na przepis, zgodnie z którym kierujący pojazdem powinien osłonić ładunek plandeką, którą także należy zabezpieczyć. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy jej montaż powodowałby naruszenie konstrukcji pojazdu i w efekcie zmianę jego zachowania w ruchu drogowym, wówczas należy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w dowolnej okręgowej stacji diagnostycznej pojazdów. Nie wolno także zapomnieć, że praca przy zakładaniu bądź zwijaniu plandeki, wykonywana na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem ziemi, jest już wedle prawa uważana za pracę na wysokości, z czym wiąże się konieczność przejścia stosownych badań lekarskich, kwalifikujących do wykonywania tego typu czynności przez kierowcę.   

Warto jeszcze wspomnieć, że Zakład Usług Transportowych działa w branży od 1992 roku, specjalizując się w załadunkach oraz transporcie towarów. Dysponuje ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku co pozwoliło mu zyskać stabilną pozycję. Firma ma w posiadaniu rozbudowaną flotę ciężarówek, w tym wywrotki trój- i czteroosiowe oraz zamiatarki. Pojazdy obsługują wykwalifikowani operatorzy, których umiejętności są potwierdzone certyfikatami. Firma świadczy transport ciężarowy do 20 ton, wykonuje też roboty ziemne. 

Opracowanie:
Polanka Wielka, Słoneczna 122
tel. 509 326 715
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz