Materiał Partnera

Zalety praktyk zawodowych w trakcie studiów

Zalety praktyk zawodowych w trakcie studiów
Jednym z odwiecznych pytań studentów jest to, gdzie szukać praktyk zawodowych i jak je odbyć, aby mieć z nich możliwie wiele korzyści (poza oczywiście ich obowiązkowym zaliczeniem). A dobrze zorganizowane praktyki potrafią bardzo wiele zmienić w naszym życiu zawodowym. O czym więc należy pamiętać przy organizowaniu sobie praktyk i jakie mają jeszcze zalety?

Znalezienie pracy w zawodzie

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, to szukanie praktyk w takim miejscu, które będzie możliwie bardzo zbliżone do naszego przyszłego zawodu i miejsca, w którym chcielibyśmy pracować. Jeżeli studiujemy na uczelni, takiej jak na przykład Gdańska Szkoła Wyższa, to możemy poprosić o pomoc w doborze miejsca i rodzaju praktyki Dziekana właściwego wydziału uczelni. Poza tym ucząc się w GSW, Studenci mają możliwość odbycia praktyki w zagranicznej organizacji lub przedsiębiorstwie, które finansowane są ze środków programu Erasmus+.

Taka praktyka umożliwia nie tylko nabywanie nowych umiejętności, ale daje też okazję przećwiczenia języka obcego w codziennych sytuacjach. Jeśli dokonamy przemyślanego, zgodnego z zainteresowaniami wyboru miejsca praktyki to powierzone nam zadania nie będą nudne i przykre, tylko przyjemne – a z ich wykonywania wyciągniemy dużo nauki. Jeżeli będziemy pracować z przyjemnością, to szybko zostaniemy dostrzeżeni przez pracodawcę. W ten sposób często osiąga się dużo korzyści jeszcze zanim praktyki się skończą – będziemy mieli okazję pracować przy ciekawych projektach, towarzyszyć innym pracownikom na wyższym stanowisku, a nierzadko zostaniemy zaproszeni, żeby po zakończeniu praktyk zostać w firmie na etacie. Trudno policzyć, ile osób w taki sposób dostawało pracę, w której pracowali nierzadko nawet całe dalsze życie. Dziś oczywiście rzadko kiedy zostaje się w jednej firmie całe życie – choć jeśli odbywamy praktyki np. w urzędzie, to taki scenariusz wcale nie jest nieprawdopodobny.

Lepszy start na rynku pracy

Nawet jeśli nie planujemy zostać w firmie czy urzędzie, w którym odbywaliśmy praktyki, to po ich zakończeniu oraz po zakończeniu studiów startujemy na rynek pracy z zupełnie innym i lepszym doświadczeniem niż ktoś, kto nie odbywał praktyk. Możemy dzięki nim znaleźć pracę o wiele szybciej, mamy też już jakieś pojęcie o tym, jak funkcjonuje rynek i czego możemy się spodziewać, idąc do pracy. Znamy także swoje możliwości, jeśli chodzi o zawód, którego na praktykach się uczyliśmy i wiemy, czy w ogóle chcemy go wykonywać. Zdarza się, że praktyki studenckie stają się możliwością weryfikacji naszych wyborów i tego, czy rzeczywiście chcemy pracować w danym zawodzie albo w danej specjalizacji. Dlatego też podczas praktyk warto prosić przełożonych o możliwość wykonywania możliwie różnorodnych zadań, aby sprawdzić, w czym jesteśmy najlepsi i co nam najbardziej odpowiada. Warto także samemu wychodzić z inicjatywą i po wykonaniu zleconych zadań samemu znaleźć sobie nowe zajęcie lub pomóc współpracownikom w wykonywaniu ich obowiązków. Odbywając praktyki, dowiemy się też, czy bardziej odpowiada nam środowisko małej i kameralnej firmy, czy też może wolimy dynamikę i rozmach dużej korporacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz