Artykuł sponsorowany

Zalety okien drewnianych

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane wracają do łask i stają się poważną konkurencją dla stolarki z PCV. Główny powód to oczywiście unikalny i szlachetny charakter drewna, który skutecznie podkreśli styl dowolnego domu – zarówno klasycznego, jak i utrzymanego w nowoczesnym duchu. Względy wizualne to jednak nie wszystko, ponieważ stolarka okienna z prawdziwego drewna cechuje się również doskonałymi parametrami technicznymi. Tłumaczymy, dlaczego warto zastanowić się nad jej kupnem.

Naturalność okien drewnianych

Tym, co najbardziej przemawia do prywatnych inwestorów, jest przede wszystkim estetyka, której nie można odmówić oknom z drewna. Z tego powodu ich naturalny wygląd próbuje być imitowany przez producentów stolarki z innych materiałów – w tym celu stosują m.in. drewnopodobne okleiny, mające przypominać prawdziwą fakturę drewna. Takie zabiegi nie przynoszą zazwyczaj pożądanych efektów, ponieważ różnica jest wyczuwalna nawet w dotyku.

Szeroki wybór gatunków, z jakich produkuje się okna drewniane, sprawia, że bez trudu można je dopasować do stylistyki elewacji, poszczególnych pomieszczeń, jak też całego obiektu. Drewno już dawno przestało kojarzyć się wyłącznie z mocno tradycyjnym budownictwem i na dobre zagościło w bardziej awangardowych i minimalistycznych projektach, gdzie stanowi świetne uzupełnienie dla szkła czy surowego betonu. Drewno to uniwersalny wybór, który umożliwia niemal dowolną personalizację.

Duża wytrzymałość

Drewno jest materiałem stosunkowo odpornym na uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na gatunki, które charakteryzują się większą gęstością. Dobrym przykładem jest chociażby nasz rodzimy dąb, znany i ceniony ze względu na swoją trwałość i solidność. Dębina, nawet bez zastosowania specjalistycznej impregnacji, nie jest szczególnie podatna na korozję biologiczną czy też działanie szkodników, dlatego stanowi świetny materiał do produkcji okien dla wielu pokoleń użytkowników.

Nie bez znaczenia jest również sztywność drewna, która pozwala na tworzenie z niego stolarki o większych wymiarach niż w przypadku popularnego PCV. Wysoka wytrzymałość sprawia, że nawet duże skrzydła nie potrzebują rzucających się w oczy wzmocnień, dzięki czemu ich konstrukcja wygląda smukło i lekko. Wytwórcy rozwiązali również problem wypaczania drewnianej stolarki – aby zapobiegać zmianie kształtu gotowego okna, stosuje się klejenie warstwowe.

Strażnik domowego ciepła

Już dawno minęły czasy, gdy stolarka wykonana z drewna kojarzyła się z chłodem i przeciągami. Współczesne drewniane okna energooszczędne są stosowane nie tylko w budownictwie energooszczędnym, ale nawet pasywnym – to zasługa nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, które skutecznie zwiększają wartość izolacyjności termicznej. Dlaczego ten parametr jest tak ważny? Ponieważ to właśnie on oznacza, ile energii cieplnej może uciec przez okno z naszego domu. Wbrew pozorom straty wynikające z doboru kiepskiej stolarki mogą być naprawdę zauważalne – średnio stanowią nawet 30% wszystkich strat ciepła.

Okna z drewna, dzięki zastosowaniu klejenia warstwowego, potrójnych pakietów szybowych czy też tzw. ciepłych ramek, doskonale zabezpieczą dom przed wychładzaniem się. W efekcie poprawi się nie tylko komfort termiczny domowników, ale zmniejszy się też ilość energii niezbędnej do ogrzewania. Oznacza to nie tylko niższe wydatki, ale również ulgę dla środowiska naturalnego – tłumaczy nam specjalista firmy Urzędowski, producenta stolarki drewnianej.

Wady okien z drewna

Drewno to materiał niemal idealny, ale ma swoje minusy. Jednym z nich jest chociażby zauważalnie wyższa cena, zwłaszcza w porównaniu do standardowych okien PCV obecnych dzisiaj na rynku. Wynika to przede wszystkim z kosztu samego surowca, jego transportu oraz obróbki. Zakup stolarki drewnianej nie powinien być jednak postrzegany jako zbędny wydatek – naturalna wytrzymałość drewna w połączeniu z impregnacją oraz regularnymi zabiegami pielęgnacyjnymi sprawi, że okna bez problemu posłużą nam nawet 100 lat.

Innym problemem może być także właściwa konserwacja drewna. Aby cieszyć się pięknym wyglądem oraz doskonałymi parametrami drewnianych drzwi, konieczne jest ich dokładne czyszczenie (przynajmniej dwa razy w roku) oraz kontrolowanie ewentualnych uszkodzeń, które mogą powstać np. w wyniku działania czynników atmosferycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz